Home >> Sport >> PERFORMANTA DEOSEBITA PENTRU MIHAELA BUZARNESCU: S-A CALIFICAT IN FINALA TURNEULUI WTA DE LA HOBART (TASMANIA)

Mihaela Buzărnescu (29 de ani, 57 WTA) a depășit-o anul acesta pe Maria Sharapova în clasamentul WTA, iar astăzi s-a calificat în finala turneului de la Hobart, Australia.

Jucătoarea noastră s-a impus în semifinală în fața ucrainencei Lesia Tsurenko (28 de ani, locul 43 WTA), scor 6-2, 6-2. Partida a fost întreruptă câteva minute din cauza ploii.

În ultimul act, Buzărnescu va juca împotriva belgiecencei Elise Mertens, 22 de ani, locul 36 WTA. Cele două s-au mai întâlnit de două ori și de fiecare dată s-a impus jucătoarea din Belgia.

2018 pare să fie un an deosebit pentru tenisul românesc, după ce în primele zile ale anului Simona Halep a câștigat turneul de la Shenzhen atât la simplu, cât și la dublu alături de Irina Begu.