Home >> Sport >> OLANDA REUSESTE CE NU A REUSIT ROMANIA IN MECIUL CU CEHIA LA MONDIALELE DE HANDBAL FEMININ

Echipa naţională a Cehiei, care a eliminat România de la Campionatul Mondial de handbal feminin, a fost învinsă miercuri, cu scorul de 30-26, de vicecampioana mondială en titre Olanda şi a ratat calificarea în semifinalele turneului.

Olandeza Lois Abbingh, fostul inter stânga al echipei HCM Baia Mare, a fost cea mai bună marcatoare a întâlnirii, cu 14 goluri. Au mai punctat pentru învingătoare: Snelder 3 goluri, Groot 3, Smeets 2, Polman 2, Malestein 2, Broch 2, Rozemalen 1, Dulfer 1.

Pentru Cehia au înscris: Luzumova 11 goluri, Jerabkova 7, Zachova 2, Mala 2, Setelikova 1, Satrapova 1, Salcakova 1, Hrbakova 1.

În semifinale, Olanda va întâlni câştigătoarea meciului Norvegia – Rusia, partidă programată miercuri, de la 21:30.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta Suedia şi Franţa.

Echipa naţională de handbal feminin a României a ratat, luni, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Germania, după ce a fost învinsă, cu scorul de 28-27, la Leipzig, de reprezentativa Cehiei.