Home >> Sport >> MECI DE ANTRENAMENT CU PUBLIC PENTRU NATIONALA FEMININA DE HANDBAL A ROMANIEI IN PRIMUL MECI DE LA MONDIALE

Naţionala feminină de handbal a obţinut o victorie facilă în primul meci la Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania, după ce a învins Paraguay cu scorul de 29-17. Greul însă abia acum urmează: duminica, de la ora 15.00, România înfruntă prima adversară din Europa, Slovenia.

„Paraguay! Doar la asta mă gândesc, după aceea vom vedea. O luăm zi cu zi, meci cu meci, nimic mai mult”, a repetat Ambros Martin de fiecare dată atunci când a fost întrebat de jocurile de la turneul final. Să fie Paraguay chiar un adversar atât de periculos? Prima adversară a României s-a calificat pentru Germania ca a treia reprezentantă a Americii de Sud, după Brazilia şi Argentina, fără să fi impresionat însă în compania primelor două puteri.

Reacţiile antrenorului au venit în ideea, probabil, de a-şi capacita echipa chiar de la primul meci la Campionatul Mondial. Şi a luat startul cu echipă apropiată de formula standard: Dumanska – Ardean, Neagu, Buceschi, Geiger, Udriştioiu, Pintea plus Cristina Florianu pentru apărare.

Primele 3 minute au fost suficiente pentru a ne da seama, că de fapt, România are un antrenament cu public în compania statului Paraguay, cu peste 500 de suporteri români în tribune, o lecţie deschisă cu nişte adversare care din vârful tribunei semănau mai degrabă cu nişte “şcolăriţe”.

Naţionala şi-a luat elanul necesar şi s-a desprins rapid în faţa sud-americanelor, ajungând la 9-3 (min. 17). Singurele scăpări au fost doar în zona centrală a apărării, unde pivotul adversar a reuşit să se infiltreze de două ori şi să obţină două aruncări de la 7 metri. Crina Pintea şi Cristina Florianu au însă doar câteva zeci de minute împreună la naţională în acea zonă, iar Ambros Martin a urmărit doar să testeze.

După primul time-out al echipei adverse, în minutul 18, selecţionerul a oferit primei “garnituri” antrenamentul de care avea nevoie, apoi a schimbat echipa pentru a oferi şansa tuturor jucătoarelor să prindă ritmul Campionatului Mondial. Diferenţele între “prima” echipă şi a  ”doua” au fost destul de mari. România a avut destule probleme în a se distanţa de la 9-3. La 10 minute distanţă după ce schimările au fost efectuate, scorul parţial a fost de 5-4. Până la pauză, tricolorele au reuşit să ajungă la 9 goluri diferenţă, 16-7, cu un gol înscris în ultima secundă de Berbece, unul de moral pentru mezina naţionalei.

Diferenţa de 10 goluri a fost atinsă în minutul 38

În repriza a doua, Ambros Martin revenit la formula de bază cu două schimbări, Berbece şi Dedu, care le-au înlocuit pe Udriştioiu şi Dumanska. Sud-americancele s-au bucurat ca la şcoală după un debut de repriză cu două goluri, motiv pentru care au mai redus din diferenţă, 16-9. Eliza Buceschi a spart gheaţa în partea secundă în minutul 34, iar de acolo a început  ”festivalul”. Diferenţa de 10 goluri a fost atinsă în minutul 38 (20-10), apoi a crescut până al 12 goluri, 23-11 (min. 23)

Ambros Martin a testat şi alte formule de joc, dar totul pare că se învârtea la acest Campionatul în jurul  ”Cristinelor” Neagu şi Zamfir Florianu. Ele sunt jucătoarele din formula de bază care au stat în teren peste media primului ”7”. Cu un adversar cu o valoare redusă, echipa s-a deconectat, a început să greşească şi tot mai multe mingi, iar Paraguay a reuşit să scoată un rezultat decent la final, fiind extrem de combativă cu o jucătoare de 1.56 de centimetri în zona centrală. Scor final: 29-17

România a obţinut primele două puncte în grupă, dar adevăratele provocări abia acum urmează. Şi clar, lucrurile vor trebui să stea mult mai bine de duminică încolo.

România – Paraguay 29-17 (16-7)

Selecţionerul României, spaniolul Ambros Martin, a vorbit imediat după finalul partidei România – Paraguay, câştigată de tricolore, scor 29-17.

„A fost bun începutul acestei competiţii, mă bucur că fetele au tratat cu seriozitate această partidă, pentru că am întâlnit un adversar cu un stil de joc dificil, am văzut o echipă a Paraguayului care a luptat. Ne-a surprins cu extremele pentru că ele au jucătoare mai scunde, mizează mult pe contraatac, important pentru noi a fost să micşorăm spaţiile. Puteau să ne surprindă şi pe contraatac şi cu aruncări de la semi-distanţă. Sper să mergem din victorie în victorie, până la meciurile eliminatorii. Acolo va fi care pe care”, a declarat spaniolul adus la naţională de preşedintele FRH, fostul câştigător al Ligii Campionilor, Alexandru Dedu.

Iata lotul rulat de Ambros Martin in partida cu Paraguay:

Denisa Dedu, Iulia Dumanska – portari; Aneta Udriştioiu 4, Geiger 2, Eliza Buceschi 1, Cristina Neagu 3, Cristina Laslo 1, Ana Maria Popa 3, Valentina Ardean Elisei 2, Cristina Zamfir Florianu 5, Crina Pintea 3, Berbece 3, Tomescu, Cristina Zamfirescu, Timea Tatar 2, Dragut 1. Antrenor: Ambros Martin

A fost un meci bun făcut de noi. Ele au avut talie mică şi foarte mică – ceea ce ne-a pus câteva probleme. Echipa noastră nu este aşa. A fost un meci în care să punem lucrurile la punct, să corectăm anumite lucruri în vederea partidelor următoare. De mâine începe greul„, a declarat Cristina Zamfir Florianu la finalul meciului.

Interul stânga a continuat analiza. „În apărare nu am reuşit să ne concentrăm foarte bine. Micuţe fiind, le-am cam scăpat printre degete

„Slovenia este o echipă în creştere şi va fi un meci dificil. Ne dorim foarte mult ca noi să fim cele care vor câştiga mâine„, a mai spus Cristina Zamfir Florianu.