Home >> Sport >> LIGA NATIONALA DE FOTBAL A ADUS SI SAMBATA MECIURI FRUMOASE SI REZULTATE INTERESANTE

Ce meciuri se joaca duminica, 5 februarie 2017.

Viitorul lui Gica Hagi a inceput perfect anul 2017, cu o victorie in Liga 1 pe terenul celor de la Dinamo.

Dobrogenii s-au impus cu scorul de 2-1, golul care a adus cele trei puncte fiind unul extrem de spectaculos.

Oarecum surprinzator, Dinamo a inceput mai bine partida din Stefan cel Mare, Nistor reusind sa deschida scorul in minutul 26, cu un sut din prima de la peste 20 de metri.

Pana la pauza, elevii lui Hagi nu au reusit prea multe in fata unui Dinamo foarte agresiv.

Dupa reluarea jocului lucrurile au inceput sa se mai schimbe. Viitorul a presat mai mult, insa si Dinamo a avut o sansa uriasa de a se desprinde, ocazie irosita de Nemec.

La doua minute dupa acest moment, Boli a pus latul la sutul centrare trimis de Rosu si a restabilit egalitatea.

In minutul 78, Florinel Coman, trimis pe teren in repriza secunda, a fost lansat in banda stanga, si-a asezat mingea pe piciorul drept si a sutat naprasnic de la 20 de metri, fara speranta pentru Branescu.

Dinamo a ramas chiar in inferioritate, Alin Dudea primind al doilea cartonas galben si parasind terenul de joc.

In urma acestei victorii, Viitorul isi consolideaza fotoliul de lider al campionatului, avand cinci puncte in fata Craiovei si Stelei, ultimii avand totusi un meci mai putin disputat.

Echipele de start

Dinamo: Branescu – Ceccarelli, Nedelcearu, Marici, St. Filip – D. Nistor, Dudea, Palici (cpt) – Hanca, Nemec, Mahlangu.
Rezerve: Penedo Cano – M. Popescu, Corbu, Bawab, D. Popa, M. Oliva, Vl. Olteanu.
Antrenor: Ioan Andone

Viitorul: Rimniceanu – Benzar (cpt), Tiru, Boli, Cr. Ganea – I. Vana, Nedelcu, Purece – A. Chitu, Morar, G. Iancu.
Rezerve: Buzbuchi – Ad. Dumitrescu, Fl. Coman, Casap, Cicaldau, Hodorogea, N. Rosu.
Antrenor: Gheorghe Hagi

Universitatea Craiova a inceput anul 2017 cu o victorie categorica in primul meci din partea a doua a campionatului.

Oltenii au trecut cu scorul de 5-0 de cei de la FC Voluntari.

Gazdele de la Craiova au inceput partida in ofensiva, Ivan si Nuno Rocha ratand doua ocazii importante in primele 10 minute.

Acelasi Rocha a deschis scorul in minutul 33, el punctand cu un sut plasat, din marginea careului de 16 metri.

In finalul primei reprize, Andrei Ivan a lovit bara, iar Nicusor Bancu a dus scorul la 2-0 dupa o actiune buna in banda dreapta finalizata cu un sut la coltul scurt.

In debutul reprizei secunde, Bancu a urcat bine in partea stanga, a pasat in centru pentru Baluta, iar acesta a sutat fara sperante pentru Bornescu.

Ilfovenii au avut si ei o bara, prin Curelea, insa imediat Bancu a reusit „dubla” dupa o actiune a lui Ivan care l-a lasat cu poarta goala in fata. Andrei Ivan a „inchis tabela” in minutul 79, el punand latul la o centrare a lui Briceag.

Dupa aceasta victorie, Craiova a ajuns la 40 de puncte si a urcat peste Steaua in clasamentul Ligii 1, vicecampioana avand totusi un meci in minus.

ECHIPELE DE START

CS U Craiova: Calancea – Dimitrov, Popov, Kelici, Briceag – Mateiu, Zlatinski, Baluta – Nuno Rocha, Bancu, A. Ivan
Rezerve: Mingote, Acka, Screciu, Mazarache, Vagenin, Madson, R. Petre
Antrenor: Gh. Multescu

FC Voluntari: Bornescu – Filipov, Hrvoje, Maftei, Acsinte – Capatana, Tabacariu, Lazar – Marinescu – Cernat, Ivanovici
Rezerve: Balauru, Al. Coman, Balaur, Cazan, Curelea, Popadiuc, G. Deac
Antrenor: Florin Marin

In primele doua meciuri jucate vineri:

Pandurii Targu Jiu – CSM Politehnica Iasi 1-1;

Astra Giurgiu – ASA Targu Mures 1-0.

Duminica se ma joaca doua meciuri, din care unul poate fi considerat marele derby al etapei: CFR Cluj – Steaua. Celalat meci se joaca la Botosani unde echipa locala FC Botosani va intalni pe Concordia Chiajna.