Home >> Sport >> FOTBAL IN LIGA 1, ETAPA A 21-A: FCSB INVINGE FARA DREPT DE APEL IN DEPLASARE PE FC BOTOSANI

FCSB a obtinut o victorie importanta in etapa a 21-a a Ligii 1, in deplasarea jucata la FC Botosani.

„Ros-albastrii” s-au impus duminica seara cu 3-0 si raman la 5 puncte in spatele liderului Ligii 1, CFR Cluj.

Fara Denis Alibec si Constantin Budescu, accidentati, Nicolae Dica a surprins si i-a trimis in teren inca din primul minut pe Lucian Filip si Vlad Achim.

Meciul n-a inceput insa deloc bine pentru FCSB, care l-a pierdut inca din minutul 9 pe Mihai Balasa, accidentat la genunchi. Chiar si in aceste conditii, gazdele s-au apropiat rar si periculos de poarta lui Florin Nita.

De partea cealalta, FCSB a construit greoi pe terenul inghetat de la Botosani, dar a gasit totusi calea spre gol in prelungirile primei reprize.

Golgheterul Harlem Gnohere a deschis scorul cu un sut de la 15 metri. Reusita ar fi trebuit insa anulata pe motiv de offside, dar tusierul n-a ridicat fanionul, iar pauza s-a intrat cu 0-1 pe tabela de marcaj.

Golul doi al vicecampioanei Romaniei a venit in minutul 58, cand Dennis Man a finalizat din cativa metri o centrare a nou-intratului Florinel Coman, prelungita de Gnohere.

Mihai Roman si pustiul minune Olimpiu Morutan au incercat sa-i readuca in meci pe moldoveni, dar fara succes. Cei care au marcat au fost tot oaspetii, in minutul 90+3, prin Florin Tanase, dupa o degajare de 60 de metri a lui Nita.

E cel de-al 10-lea succes pentru FCSB din 11 intalniri directe cu Botosani.

Inaintea acestui meci, FCSB se afla pe locul 2 in clasamentul Ligii 1, cu 41 de puncte, iar FC Botosani se afla pe pozitia a 4-a, cu 35 de puncte.

ECHIPELE DE START:

FC BOTOSANI: Cobrea – Ungurusan, Burca, Miron, Musat – Tincu, Bordeianu – Roman, Morutan, Bus – Popa.
Antrenor: Costel Enache.

FCSB: Nita – Enache, Larie, Balasa, Momcilovic – Pintilii, Filip – Man, Achim, Tanase – Gnohere.
Antrenor: Nicolae Dica.

Arbitru: Marius Avram.

FCSB a castigat clar in deplasarea sustinuta duminica seara la Botosani, dar prima repriza a fost marcata de doua erori mari de arbitraj.

Fostul mare arbitru roman Ion Craciunescu a remarcat doua greseli de arbitraj ale brigazii de arbitri conduse de Marius Avram.

Pentru inceput, in minutul 23, Tincu l-a calcat intentionat pe Gnohere, insa Avram i-a acordat doar cartonasul galben. O decizie eronata conform lui Ion Craciunescu.

„Era de rosu clar. N-are nicio intentie sa joace mingea, s-a dus direct pe piciorul lui Gnohere”, a spus Ion Craciunescu.

A doua faza controversata s-a produs in prelungirile primei reprize, cand Harlem Gnohere a deschis scorul.

„Trebuia semnalizat offside si golul anulat”, a conchis Craciunescu.