Home >> Sport >> CSM BUCURESTI A OBTINUT O VICTORIE FOARTE NECESARA IN ECUATIA CALIFICARII IN SFERTURILE LIGII CAMPIONILOR LA HANDBAL FEMININ

Desi a condus detasat pe toata durata meciului, chiar si cu 7 goluri diferenta, jocul din final al bucurestencelor a fost modest reusind in final doar o victorie foarte chinuita.

Obiectiv îndeplinit! CSM Bucureşti se întoarce cu 2 puncte de la Ljubjana, dar a obţinut o victorie cu mari emoţii în faţa unui adversar care a jucat modest.
CSM Bucureşti s-a impus cu 24-21, în deplasare, în faţa echipei Krim Ljubljana, într-un meci din grupa principală 2 a Ligii Campionilor. Echipa pregătită de Aurelian Roşca s-a apropiat astfel la un punct de campioana Sloveniei.
CSM Bucureşti a dat senzaţia că va câştiga la scos partida de la Ljubljana, după ce a intrat în meci cu 5-0 (minutul 9). Apărarea s-a aşezat bine pe linia de 6 metri şi nu i-a oferit multe şanse echipei gazde să arunce la poartă. Este drept, Krim nici nu prea a avut ”gloanţe” în linia de 9 metri, Bajramovska şi Georgijev fiind destul de modeste. Pe fondul unui joc destul de cursiv în atac, dar şi a unor goluri uşoare înscrise pe contraatac, CSM Bucureşti s-a desprins la 11-4 în minutul 18. Au excelat Majda Mehmedovic şi Oana Manea, care a colaborat foarte bine cu Isabelle Gullden.
Pe fondul unei relaxări, campioana Sloveniei a marcat trei goluri consecutive şi a prins curaj. După 30 de minute, ”tigroaicele” încă aveau un avantaj consistent (14-9).
Primele probleme au apărut după pauză, când CSM Bucureşti nu a marcat pentru aproximativ 6 minute. Krim şi-a arătat însă limitele şi a redus doar un gol din diferenţă în acest interval. Oana Manea a spart gheaţa în repriza a doua, după ce a primit o altă pasă foarte bună din partea suedezei Isabelle Gullden, iar situaţia s-a stabilizat pentru cţteva minute. Campioana României s-a desprins la 18-12 (min. 42) şi 20-14 (min. 43) şi totul conducea către o victorie la pas. Dar CSM Bucureşti şi-a complicat singură existenţa. Acelaşi joc cu fluctuaţii din acest sezon s-a resimţit în următoarele minute, în apărare au apărut mai multe spaţii în zona centrală, iar Krim a început să reducă din diferenţă. Meciul a ”explodat” în ultimele 10 minute, când gazdele au revenit la 19-20.
Aurelian Roşca a mutat inspirat, efectuând o schimbare la nivelul pivotului. Odihnită pentru câteva minute, Oana Manea a apărut din nou oportun în joc. A întrerupt seria formaţiei slovene cu un gol pentru 21-19, Grubisic şi-a făcut la rândul ei simţită prezenţa cu două parade, iar CSM a luat din nou viteză. Emoţiile s-au spulberat în momentul în care Martin a scos o eliminare de 2 minute, iar Iulia Curea a marcat cu sânge rece pentru 23-20 (min. 59). În cele din urmă, campioana României s-a impus cu 24-21 şi a obţinut două puncte importante în economia grupei. Jocul echipei ar trebui însă să dea de gândit tuturor. Krim Ljubljana nu a putut mai mult, dar o echipă mai mare n-ar fi iertat-o azi pe CSM.
Krim Ljubljana – CSM Bucureşti 21-24 (9-14)
Marincek, Pandzic, Stefanisin – portari; Abina, Amon, Bajramoska 2, Baric 1, Benko 5, Georgijev 5, Hrncic, Jericek 1, Kamdop 1, Koren 2, Milanovic Litre 3, Zrimsek, Zulic 1
Grubisic, Iordache – portari; Ayglon 2, Bazaliu, Bohme, Brădeanu, Curea 1, Dache, Gullden 6, Lobach, Manea 5, Martin 4, Mehmedovic 5, Niombla, Torstensson 1
Oana Manea, pivotul CSM București, a analizat evoluția echipei sale din meciul câștigat ieri în deplasare cu Krim Ljubljana, scor 24-21.
“Am avut fluctuații în joc, trebuia să păstrăm același ritm și aceeași diferență. Cel mai important este că am câștigat cele două puncte, ca să ne menținem în cursă, dar mai avem mult de lucru ca să fim o echipă compactă.
Sunt bucuroasă că am câștigat, dar sunt puțin suparată că avem un joc fluctuant și asta ne trage în jos. Pentru noi, fiecare meci va fi greu și trebuie să le luăm în serios.
Mi-e frică de echipa noastră, nu de adversare. Trebuie să ne odihnim acum și să ne bucurăm de victorie, iar de săptămâna viitoare să ne gândim la meciul viitor”, a spus Oana Manea la finalul meciului.