Home >> Sport >> CS DINAMO PIERDE DIN NOU IN GRUPELE LIGII CAMPIONILOR VELUX LA HANDBAL MASCULIN

CS DINAMO PIERDE DIN NOU IN GRUPELE LIGII CAMPIONILOR VELUX LA HANDBAL MASCULIN

Dinamo Bucureşti a pierdut un nou meci în grupa C a Ligii Campionilor, 29-33 în deplasare cu Gorenje Velenje, astfel că a a ajuns la a patra înfrângere consecutivă în toate competiţiile şi a şaptea în ultimele opt partide oficiale.

Partida din Slovenia a întărit încă o dată faptul că Dinamo a prins în acest an o grupă mai mult decât accesibilă în Europa, dar şi-a bătut joc de şansa ivită. Slovenii nu au impresionat cu nimic, campioana României a făcut parcă un joc mai decent decât în alte ocazii, dar a pierdut previzibil o altă partidă. Dinamo nu a avut nerv, ”sângele” parcă nu a clocotit ca la un meci adevărat. Astfel, am avur un meci mai degrabă de palmares, iar cine a greşit mai puţin, cine a avut un plus de motivaţie, s-a impus.

Campioana României a arătat ca o echipă de duzină la Velenje, în condiţiile în care s-a deplasat fără patru jucători (Irimuş – probleme personale, Gayduchenko, Savenco – accidentaţi, Boskovic – şi-a reziliat contractul), în timp ce Sajad Esteki nu a intrat nicio secundă. De asemenea, Sajin şi Descat, de asemenea cu probleme medicale, au jucat mai puţin decât în mod obişnuit. Trupa lui Eliodor Voica a ţinut însă pasul pentru vreo 36-37 de minute cu Gorenje, reuşind să se afle şi la conducere în prima parte a jocului; 5-3, 6-4.

Au fost suficiente însă două momente de cădere în joc în repriza a doua, suficient pentru ca slovenii să se desprindă decisiv. O dată în minutul 40, după o eliminare a lui Ciprian Şandru, astfel că de la 19-19 s-a făcut 24-19. Apoi, 10 minute mai târziu, când Gorenje a ajuns la 31-23. Spre final, Dinamo a mai redus din diferenţă, dar rezultatul de 33-29 nu poate fi privit ca o consolare. Până la urmă, echipa care a avut mai mare nevoie de victorie s-a impus.

Gorenje Velenje – Dinamo Bucureşti 33-29 (17-15)

Ferlin, Zaponsek – portari; Cehte 3, Medved 8, Haseljic, Ovnicek 2, Grebenc, Toskic 4, Drobez, Potocnik 3, Golcar 2, Markotic 2, Verdinek 1, Klec, Brumen 6, Pejovic 2

Grigoraş, Heidaridad – portari; Descat 2, S. Esteki, Mironescu 1, Şandru 7, Gavriloaia, A. Esteki 4, Komogorov 6, Mocanu 7, Bera 2, Mousavi, Sajin