Home >> Sport >> VICTORIE SUPERBA PENTRU SORANA CARSTEA SI CALIFICARE IN OPTIMI UNDE O VA INTALNI PE GARBINE MUGURUZA

Sorana Carstea (locul 78 WTA) a facut din nou un meci mare si a trecut fara dubiu de americanca

Alison Riske (locul 42 WTA)în turul 3 la Australian Open, scor 6-2, 7-6, după o partidă pe care a controlat-o in totalitate.

În optimi, Sorana se va duela cu Garbine Muguruza, castigatoarea editie de anul trecut de la Rolland Garros, cea care a trecut fără probleme de Sevastova în această după-amiază.

Sorana a jucat ca în vremurile bune și nu i-a dat nicio șansă adversarei în primul set în care a și reușit două breakuri. Manșa secundă a fost mai echilibrată, iar Riske a servit chiar pentru decisiv la 6-5. Nu a fost cazul pentru că Sorana a jucat perfect de acolo: a făcut break la zero și apoi s-a desprins la 3-0 în tie-break. A câștigat 7-2 și a reușit o performanță extraordinară după o perioadă mai puțin bună.

Pentru calificarea în optimi, Sorana va primi și un premiu consistent, 220.000 de dolari. Totodata, va urca gratie celor  3 victorii de la Australian Open cel putin 20 de locuri in clasamentul WTA.