Home >> Sport >> VICTORIE CHINUITA A ROMANIEI IN FATA ARMENIEI PE NATIONAL ARENA

VICTORIE CHINUITA A ROMANIEI IN FATA ARMENIEI PE NATIONAL ARENA

Inca o data, zdrobita de miza si importanta partidei, Romania nu a stralucit. Nici macar nu a facut un meci convingator. S-a chinuit pentru o victorie la limita.

Nationala Romaniei s-a impus greu, scor 1-0, in fata reprezentantivei Armeniei, intr-un meci disputat vineri seara in preliminariile Campionatului Mondial din 2018.

Singurul gol al partidei de pe National Arena a fost marcat in prelungiri de Alexandru Maxim, introdus pe teren cu doar 10 minute inainte.

27.178 de spectatori au asistat pe viu la un nou meci mediocru al tricolorilor si abia la a doua victorie obtinuta in meciurile oficiale in mandatul lui Christoph Daum, caruia i s-a cerut din nou demisia.

Fara Denis Alibec, lasat surprinzator acasa, tehnicianul neamt a aruncat in teren o formula foarte ofensiva, cu Stanciu, Chipciu, Baluta, Stancu si Andone, iar tricolorii au atacat, dar au fost lipsiti de inspiratie in fata portii.

Prima repriza a fost una extrem de echilibrata, cu ocazii de ambele parti si cu o interventie magnifica a lui Tatarusanu, care a facut ca tabela sa ramana neschimbata.

Repriza a doua a inceput bine pentru nationala noastra, iar Voskanyan a facut un hent in careu la o centrare din partea dreapta a lui Benzar, iar arbitrul a aratat punctul cu var.

Mai mult, centralul Bebek i-a dat cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu lui Voskanyan.

Penaltyul a fost executat de Bogdan Stancu, dar goalkeeperul armenilor a reusit sa respinga.

Desi in superioritate numerica, nationala Romaniei si-a creat cu greu ocazii mari la poarta adversa. Iar cand a fost pe punctul sa inscrie, Maxim a pus piciorul din offside la o minge trimisa de Benzar care se indrepta spre poarta.

Mijlocasul lui Mainz si-a reparat insa greseala in minutul 90+1, cand, la un sut al aceluiasi Benzar, a reluat bine si a adus cele 3 puncte nationalei noastre.

O victorie chinuita si care ne mai tine in viata sperantele pentru Mondialul de anul viitor din Rusia. Oricum doar sperante teoretice pentru ca tot aseara, contracandidatele noastre la calificare, Danemarca si Muntenegru, au obtinut victorii confortabile.

Iata rezultatele inregistrate vineri seara in meciurilor din etapa a 7-a a Grupei E a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial din 2018, din care face parte si nationala Romaniei:

Kazahstan – Muntenegru 0-3 (Vesovic ’31, Beciraj ’53, Simic ’63)

Danemarca – Polonia 4-0 (Delaney ’15, Cornelius ’42, Joergensen ’59, Eriksen ’80)

6. Kazahstan – 2 puncte

*Prima clasata obtine calificarea directa la turneul final din Rusia, in timp ce ocupanta locului doi poate ajunge la baraj, in functie de clasamentele din celelalte grupe.

Urmatoarea etapa, a 8-a, e programata luni si propune partidele: Muntenegru – Romania, Armenia – Danemarca si Polonia – Kazahstan.
P

entru „tricolori” urmeaza acum o deplasare grea in Muntenegru, luni, de la ora 21:45. Meci trasnmis de TVR 1.