Home >> Sport >> TURNEUL WTA DE LA DOHA: VICTORIE MAGNIFICA A MONICAI NICULESCU IMPOTRIVA MARIEI SHARAPOVA

Monica Niculescu a reusit sa o invinga pe Maria Sharapova in runda inaugurala a turneului WTAde la Doha.

Sportiva noastra s-a impus greu, in trei seturi, scor 4-6, 6-4, 6-3, obtinand una dintre cele mai mari victorii ale carierei.

Partida de luni seara a inceput slab pentru „Moni”, care si-a pierdut serviciul in chiar primul game, permitandu-i astfel Mariei sa se distanteze fara sa forteze prea mult. Rusoaica a mai reusit un break ulterior si, chiar daca a dat semne de slabiciune cedand un game pe serviciu, a castigat primul set cu 6-4.

Actul secund a fost mult mai antrenant. Niculescu a simtit ca poate pune probleme si a evoluat in stilul ei caracteristic. Chiar daca Sharapova a facut din nou break in primul game, romanca a revenit si a ramas langa adversara ei.

Mai mult, a incheiat setul ca o mare jucatoare, cu un game la zero!

Sharapova a luat o pauza de vestiar inaintea intrarii in „decisiv”, insa asta nu a ajutat-o prea mult. Jocul Monicai i-a pus in continuare multe probleme si a facut-o sa greseasca foarte mult, astfel ca sportiva noastra a preluat initiativa si a obtinut in cele din urma o victorie remarcabila.

In turul II de la Doha, „Moni” va da peste invingatoarea duelului dintre Fatma Al Nabhani si Magdalena Rybarikova.

Monica Niculescu – Maria Sharapova 4-6/ 6-4/ 6-3

Maria Sharapova a vorbit cu sinceritate despre meciul pierdut in fata Monicai Niculescu in turul I de la Doha.

Rusoaica a explicat ca a evoluat bine timp de un set si jumatate, dupa care a facut pasul inapoi.

Ea a marturisit ca nu a avut probleme de ordin fizic, victoria lui Niculescu fiind una obtinuta numai pe teren.

„Cred ca am facut o treaba foarte buna in primul set si in jumatate din cel de-al doilea, insa nu e suficient pentru a castiga meciul. Am facut o treaba buna castigand schimburile lungi, chiar daca nu imi doream sa avem puncte care se prelungesc. Fizic m-am simtit bine. Numai ca am devenit pasiva si am inceput sa fac foarte multe greseli.

Imi place sa joc meciuri de trei seturi si cred ca am aratat asta de-a lungul carierei. Nu cred ca am fugit de astfel de provocari. Acum cred ca trebuie sa revad meciul, sa observ unde am inceput sa fac pasul inapoi si cand nu m-am mai miscat in fata, cand n-am mai pus presiune pe ea”, a spus Sharapova la conferinta de presa de la finalul partidei.

Monica Niculescu a obtinut, luni, una dintre cele mai importante victorii din cariera.

Venita din calificari, sportiva noastra a trecut in turul I de la Doha de nimeni alta decat Maria Sharapova, fostul lider al clasamentului feminin si multipla campioana de Grand Slam.