Home >> Sport >> SIMONA HALEP SE CALIFICA IN SFERTURI LA AUSTRALIAN OPEN DUPA O VICTORIE CATEGORICA IN FATA JAPONEZEI NAOMI OSAKA

Simona Halep s-a calificat, luni, in sferturile de finala ale Australian Open dupa ce a obtinut o victorie categorica in optimi.

Numarul 1 WTA s-a impus fara prea multe emotii in fata niponei Naomi Osaka, scor final 6-3, 6-2.

Partida de pe Margaret Court Arena se anunta a fi una foarte complicata pentru sportiva noastra, Osaka incepand foarte bine si dominand ostilitatile in primele game-uri.

Echilibrul s-a rupt in game-ul cu numarul sase din primul set, atunci cand japoneza a avut patru mingi de break, insa nu a putut concretiza niciuna. A fost momentul in care ea a cedat mental si a pierdut partida.

Imediat Halep a facut breakul pe fondul unor greseli mari ale adversarei, iar din acel moment numarul 1 WTA a dominat categoric disputa.

Dupa ce a castigat primul set cu 6-3, Simona s-a distantat rapid in cel de-al doilea la 4-1 si a incheiat meciul dupa o ora si 19 minute.

Pentru Simona Halep va urma un duel care se anunta mult mai complicat, in sferturile de finala urmand a da peste invingatoarea partidei dintre Barbora Strycova si Karolina Pliskova.

Simona Halep a oferit prima reactie dupa victoria obtinuta luni dimineata in optimile de finala la Australian Open.

Reprezentanta noastra s-a calificat in sferturi cu o victorie in doua seturi impotriva japonezei Naomi Osaka si spune ca nu se astepta sa ajunga pana aici, dupa accidentarea suferita in prima runda.

„Am facut un meci bun. A fost cel de-al doilea meu meci pe Arena Margaret Court si sunt fericita ca m-am calificat din nou in sferturile de finala. Am reusit sa lovesc mingea puternic si sa schimb ritmul, astfel am facut-o sa comita multe erori nefortate”, a spus Simona dupa terminarea intalnirii, la Eurosport.

„Nu ma asteptam sa ajung pana aici dupa accidentarea suferita. Acest turneu arata ca un maraton pentru mine, inca simt accidentarea, dar incerc sa nu ma gandesc atat de mult la ea. Sper ca in turul urmator sa joc chiar mai bine ca astazi”, a continuat aceasta.