Home >> Sport >> SIMONA HALEP S-A CALIFICAT IN SFERTURILE TURNEULUI DE TENIS DE LA SANKT PETERSBURG

Simona Halep, singura jucatoare romanca ramasa in competitie la Sankt Petersburg, dupa eliminarea Monicai Niculescu si Irinei begu, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA din localitatea rusa, dupa ce a invins-o pe croata Ana Konjuh (39 WTA), scor 6-4, 7-6 (2).

Sportiva noastra s-a impus la capatul unui meci foarte echilibrat, ce a avut un final tensionat.

Simona Halep a inceput greoi meciul, a fost condusa cu 3-1, dar a revenit apoi si a capatat tot mai multa incredere in fortele proprii.

Primul set l-a incheiat in stil de mare campioana, cu un break clar si s-a impus astfel cu 6-4.

Setul secund a avut o desfasurare similara si nefavorabila pentru Simona Halep care a fost condusa cu 3-1.

A urmat o noua revenire, urmata de un final dramatic, in care Simona a ratat patru mingi de meci.

Meciul s-a decis in cele din urma la tie-break, unde Simona s-a impus fara emotii, cu 7-2.

In sferturile de finala, Simona se va duela cu Natalia Vikhylantseva care a invins-o pe Daria Kasatkina.

Simona Halep a comentat victoria obtinuta miercuri dupa-amiaza in mansa secunda a turneului de la Sankt Petersburg.

Tenismena noastra, cotata cu prima sansa la castigarea turneului din Rusia, a invins-o pe croata Ana Konjuh (locul 39 WTA) si declara ca a trecut peste problemele avute la Australian Open, atunci cand a fost eliminata in prima runda.

„A fost un meci important, pe care trebuia sa-l castig dupa esecul inregistrat la Australian Open. Ma simt bine, pregatita si ma bucur de tenis”, a spus Simona dupa victoria in doua seturi, scor 6-4, 7-6.

Jucatoarea in varsta de 19 ani pe care o va intalni Simona Halep in optima la Sankt Petersburg, a invins-o surprinzator in runda a doua pe compatrioata sa, Daria Kasatkina (locul 27WTA), scor 7-6, 6-2.

Va fi cea de-a doua intalnire dintre Simona Halep si Natalia Vikhlyantseva, dupa cea din 2015, de la Shenzhen, cand reprezentanta Romaniei s-a impus fara probleme in doua seturi, scor 6-2, 6-2.