Home >> Sport >> SIMONA HALEP OBTINE O NOUA VICTORIE LA OPENUL DE LA WASHINGTON SI AJUNGE IN SFERTURILE TURNEULUI

Simona Halep s-a calificat cu emotii in sferturile de finala ale turneului de la Washington (SUA).

Sportiva noastra a trecut cu greu de columbianca Mariana Duque-Marino (locul 115 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-2, dupa un meci ce a durat mai bine de o ora si jumatate.

Simona a avut un start foarte slab, in care nu s-a regasit si a comis multe greseli nefortate, in special pe forehand.

Romanca a incercat la un moment dat sa-si schimbe racheta, insa jocul ei nu s-a schimbat si a cedat primul set cu 6-3.

A urmat o discutie cu Darren Cahill, iar sfaturile australianului au ajutat-o sa aiba 5-1 in setul secund.

Columbianca a rupt insa jocul cu un time-out medical, pentru ca apoi Simona sa tremure putin pentru castigarea setului. Meciul a fost insa trimis in decisiv cu un break reusit de Simona in ultimul game.

In decisiv, Simona a continuat sa evolueze bine fara sa forteze prea tare si a obtinut astfel calificarea in sferturile de finala.

In turul urmator, Simona se va duela cu rusoaica Ekaterina Makarova, ocupanta locului 58 WTA.

Partida va avea loc vineri, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata de organizatori.