Home >> Sport >> SIMONA HALEP O INVINGE PE SEVASTOVA SI SE CALIFICA IN SFERTURILE TURNEULUI DE LA CINCINNATI

Simona Halep s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului de la Cincinnati.

Favorita numarul 2 la castigarea intrecerii americane a invins-o in optimile de finala pe favorita numarul 15, letona Anastasija Sevastova.

Reprezentanta noastra s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 6-3, la capatul unei partide care a durat o ora si 19 minute.

O partida mai dificila decat o arata scorul, in care Simona a avut doua momente de rascruce, fiind salvata de interventiile antrenorului Darren Cahill.

In primul set, Simona a inceput bine si s-a desprins la 2-0, insa a urmat o perioada buna a letonei, iar tenismena noastra a intrat intr-o stare de nervozitate. A cerut interventia lui Darren Cahill, iar australianul, pe un ton dur, a reusit s-o calmeze.

Au urmat 4 game-uri castigate de Simona si doar unul in contul Sevastovei, iar primul set i-a revenit jucatoarei aflate pe locul 2 in ierarhia WTA.

Simona Halep afost ajutata in doua randuri de interventia dura dar mobilizatoare a lui Darren Cahill.

Setul II a inceput si a continuat in aceeasi maniera ca primul. Simona l-a chemat din nou pe Cahill, s-a calmat apoi si a avansat in sferturile de finala.