Home >> Sport >> ROMANIA TINERET PE PRIMUL LOC IN GRUPA DE CALIFICARE LA CAMPIONATUL EUROPEAN U-21 DIN 2019

Echipa naţională de tineret a Bosniei a învins, marţi, la Zenica, reprezentativa similară a Portugaliei, cu scorul de 3-1, în grupa a opta de calificare la Campionatul European U-21 din 2019, grupă din care face parte şi România.

Portughezii au deschis scorul în minutul 10, după golul lui Joao Carvalho, dar gazdele au revenit şi au punctat de trei ori, prin Besim Serbecic, în minutul 22, Ermedin Demirovic, în minutul 77, şi Luka Menalo, în cel de-al cincilea minut din prelungirile reprizei a doua.

În urma acestei victorii, Bosnia a acumulat şase puncte şi a urcat pe locul 2 în grupă, la patru puncte de România, care se află pe primul loc, ambele echipe având patru meciuri disputate. Ţara Galilor ocupă poziţia a treia, tot cu şase puncte, obţinute, însă, în trei partide. Pe locul 4 se află Elveţia (4 puncte/4 jocuri), urmată de Portugalia (3 puncte/2 jocuri) şi Liechtenstein (0 puncte/3 jocuri).

Marţi, de la 19:00, mai are loc în aceeaşi grupă partida Liechtenstein U-21 – Elveţia U-21.

Pentru echipa naţională de tineret a României urmează întâlnirea cu Portugalia, programată pe 10 noiembrie, pe teren propriu.

Turneul final al Campionatului European de tineret din 2019 va avea loc în Italia şi San Marino.