Home >> Sport >> REZULTATELE INREGISTRATE IN GRUPELE EUROPA LEAGUE

REZULTATELE INREGISTRATE IN GRUPELE EUROPA LEAGUE

Joi seara s-au disputat ultimele meciuri din cadrul grupelor editiei 2017/2018 a Europa League.

Iata rezultatele inregistrate si clasamentele finale:

GRUPA A

Slavia Praga – Astana 0-1 (Anicic ’38)

Villarreal – Maccabi Tel Aviv 0-1 (Blackman ’60)

Clasament: 1. Villarreal – 11p, 2. Astana – 10p, 3. Slavia – 8p si 4. Maccabi – 4p.

GRUPA B

Dinamo Kiev – Partizan Belgrad 4-1 (Moroyuk ‘6, Junior Moraes ’28, ’31 si ’78, ultimul din penalti / Jevtovic ’45 – penalti)

Young Boys – Skenderbeu 2-1 (Hoarau ’55, Assale ’90 / Gavazaj ’51)

Clasament: 1. Dinamo Kiev – 13p, 2. Partizan – 8p, 3. Young Boys – 6p si 4. Skenderbeu – 5p.

GRUPA C

Hoffenheim – Ludogorets 1-1 (Ochs ’25 / Wanderson ’62)

Istanbul Basaksehir – Sporting Braga 2-1 (Visca ’10, Emre ’77 – penalti / Raul ’55)

Clasament: 1. Sporting Braga – 10p, 2. Ludogorets – 9p, 3. Basaksehir – 8p si 4. Hoffenheim – 5p.

GRUPA D

Austria Viena – AEK Atena 0-0

Rijeka – AC Milan 2-0 (Puljic ‘7, Gavranovic ’47)

Clasament: 1. AC Milan – 11p, 2. AEK Atena – 8p, 3. Rijeka – 7p si 4. Austria Viena – 5p.

GRUPA E

Apollon Limassol – Everton 0-3 (Lookman ’21 si ’27, Vlasic ’87)

Atalanta – Lyon 1-0 (Petagna ’10)

Clasament: 1. Atalanta – 14p, 2. Lyon – 11p, 3. Everton – 4p si 4. Apollon – 3p.

GRUPA F

FC Copenhaga – Sheriff Tiraspol 2-0 (Sotiriou ’56, Lueftner ’59)

Zilina – Lokomotiv Moscova 0-2 (Miranchuk ’70, Farfan ’75)

Clasament: 1. Lokomotiv – 11p, 2. Copenhaga – 9p, 3. Sheriff – 9p si 4. Zilina – 2p.

GRUPA G

FCSB – Lugano 1-2 (Gnohere ’60 / Daprela ‘3, Vecsei ’32)

Hapoel Beer Sheva – Viktoria Plzen 0-2 (Hejda ’29, Horava ’83)

Clasament: 1. Viktoria Plzen – 12p, 2. FCSB – 10p, 3. Lugano – 9p si Hapoel Beer Sheva – 4p.

GRUPA H

Arsenal – BATE Borisov 6-0 (Debuchy ’11, Walcott ’37, Wilshere ’43, Polyakov ’51 – autogol, Giroud ’64 – penalti, Elnemy ’74)

Steaua Rosie Belgrad – FC Koln 1-0 (Srnic ’22)

Clasament: 1. Arsenal – 13p, 2. Steaua Rosie – 9p, 3. FC Koln – 6p si 4. BATE – 5p.

GRUPA I

Marseille – Salzburg 0-0

Vitoria Guimaraes – Konyaspor 1-1 (Ali Turan ’77 – autogol / Bourabia ’15)

Clasament: 1. Salzburg – 12p, 2. Marseille – 8p, 3. Konyaspor – 6p si 4. Guimaraes – 5p.

GRUPA J

Hertha Berlin – Oestersunds 1-1 (Pekarik ’61 / Papagiannopoulos ’58)

Zorya – Athletic Bilbao 0-2 (Aduriz ’70, Raul Garcia ’86)

Clasament: 1. Bilbao – 11p, 2. Oestersunds – 11p, 3. Zorya – 6p si 4. Hertha – 5p.

GRUPA K

Vitesse – Nice 1-0 (Castaignos ’86)

Zulte – Lazio 3-2 (De Pauw ‘6, Heylen ’60, Iseka ’83 / Caicedo ’67, Leiva ’76)

Clasament: 1. Lazio – 13p, 2. Nice – 9p, 3. Zulte – 7p si 4. Vitesse – 5p.

GRUPA L

Vardar Skopie – Rosenborg 1-1 (Ytalo ‘9 / Bendtner ’45 – penalti)

Real Sociedad – Zenit 1-3 (Jose ’58 / Yerikhin ’35, Ivanovic ’64, Paredes ’85)

Clasament: 1. Zenit – 16p, 2. Sociedad – 12p, 3. Rosenborg – 5p si 4. Vardar – 1p.

Echipele calificate in optimi:

de pe prima pozitie: Villarreal, Dinamo Kiev, Sporting Braga, AC Milan, Atalanta, Lokomotiv Moscova, Viktoria Plzen, Arsenal, Salzburg, Athletic Bilbao, Lazio si Zenit.

de pe locul doi: Astana, Partizan Belgrad, Ludogorets, AEK Atena, Olympique Lyon, FC Copenhaga, FCSB, Steaua Rosie, Marseille, Oestersunds, Nice si Real Sociedad.

Celor 24 de echipe li se vor alatura cele 8 formatii care au terminat grupele din Liga Campionilor pe pozitia a 3-a: TSKA Moscova, Atletico Madrid, RB Leipzig, Sporting Lisabona, Spartak Moscova, Napoli, Celtic si Borussia Dortmund.

Tragerea la sorti a meciurilor din 16-imile Europa League va avea loc luni dupa-amiaza, la Nyon (Elvetia).

Lasă un răspuns

%d blogeri au apreciat:

Continuarea navigarii pe acest website reprezinta acceptarea cookie-urilor. Afla mai multe

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close