Home >> Sport >> NORVEGIA – OLANDA IN FINALA C.E. DE HANDBAL FEMININ

NORVEGIA – OLANDA IN FINALA C.E. DE HANDBAL FEMININ

Romania a cucerit locul 5 dupa ce a castigat meciul de clasament cu reprezentativa Germaniei in ultima secunda de joc prin golul marcat de Cristina Zamfir.

Am avut la un moment dat senzatia ca nationala feminina de handbal a Romaniei poate obtine un rezultat de senzatie la campionatul European din Suedia. Comportarea afost meritorie per total dar avem sentimentul ca daca castigam meciul cu Danemarca sau faceam un meci egal echipa noastra s-ar fi descurcata extrem de onorabil in semifinale.

Din pacate pentru noi, ierarhiile se schimba greu in handbalul mondial si european. Si este nevoie de multa munca si pregatire la baza. De la identificarea si formarea de tinere jucatoare pana la echipele din campionatul intern. Ori noi mai avem inca multe lucrui de corectat.

Norvegia si Olanda vor disputa marea finala a Campionatului European de handbal feminin din Suedia, dupa ce au reusit doua victorii superbe, vineri seara, in semifinalele competitiei.

Iata rezultatele celor doua meciuri:

Olanda – Danemarca 26-22

Franta – Norvegia 16-20
Olanda si-a asigurat prezenta in finala Campionatului European de handbal dupa ce a facut o repriza a doua senzationala, in care a condus si cu 7 goluri avans. La pauza, scorul a fost 13-13.

Apoi, in cealalta semifinala, Norvegia a revenit superb desi a fost condusa la 3 goluri diferenta in prima repriza, reusind sa intre la pauza cu un avantaj de doua goluri, scor 11-9.

In repriza a doua, campioanele mondiale din 2015 si europene din 2014 au mers umar la umar cu frantuzoaicele, insa au avut un final fenomenal, in care au aratat ca sunt cea mai buna nationala din lume.

Olanda, care trece prin cea mai buna perioada din istorie, si Norvegia s-au intalnit si in finala Campionatului Mondial din 2015, cand nordicele le-au zdrobit pe adversare cu 31-23, dupa 20-9 la pauza.

Finala va avea loc duminica, de la ora 19:00.

Tot vineri, in meciul pentru locul 5, Romania a invins selectionata Germaniei, scor 23-22. Dupa un meci foarte echilibrat in care victoria romancelor a fost obtinut prin golul Cristinei Zamfir chiar in ultima secunda de joc.