Home >> Sport >> NATIONALA FEMININA DE HANDBAL S-A CALIFICAT IN OPTIMI DE PE PRIMUL LOC IN GRUPA A LA CAMPIONATUL MONDIAL DIN GERMANIA

România încheie Grupa A a Campionatului Mondial de handbal feminin pe locul 1! Franţa şi Spania au terminat la egalitate, 25-25. Meciul de vineri cu Franţa, de la ora 19:00, nu mai are nicio însemnătate. Pentru mâine mai avem un singur semn de întrebare: Cehia sau Ungaria? Adică viitorul adversar din optimi.

• Clasamentul grupei de la Trier, după patru meciuri jucate de fiecare echipă este următorul: 1. România – 8p, 2. Slovenia – 6p, 3. Franţa – 5p, 4. Spania – 5p, 5. Angola – 0p, 6. Paraguay – 0p.
  • Tricolorele nu mai pot fi depăşite de Slovenia, singura naţională care o mai poate egala la puncte, pentru că au victorie în meciul direct.

Câteva lucruri însa atrag atenţia după partida România – Angola (27-24), în urma discuţiilor cu Ambros Martin.

Tehnicianul spaniol are un regret că nu a reuşit să rotească mai mult fetele în partida cu Angola, iar pentru acest aspect se consideră singurul vinovat. Nutreşte speranţe însă că partida din optimi se va juca luni, în a doua zi de meciuri a acestei faze, sperând astfel să aibă o zi în plus la dispoziţie pentru a-şi recupera jucătoarele. Un gând fuge şi către partida Spania – Franţa, care stă să înceapă. ”Go, Spain!”, exclamă selecţionerul. Nu cu voce chiar atât de tare, dar în adâncul sufletului Ambros Martin dă senzaţia că aşteaptă un ajutor şi de la propria ţară!

Pentru a câştiga grupa încă după patru jocuri, România avea nevoie de o victorie a Spaniei sau de un rezultat de egalitate. Ibericele au jucat mai bine prima repriză, dar au terminat repriza în dezavantaj, 10-11. În partea secundă, Franţa a avut trei goluri avans, dar Spania a fost echipa care a revenit din urmă şi a egalat spre final. Niakate a înscris golul pentru 25-24 în minutul 59:20. ”Asta este, nu avem şi noi norocul, să ne ajute şi pe noi cineva o dată la indirecte…”, discutăm între noi imediat după această reuşită. Spania cere time-out şi se aruncă în atac. Cu 7 secunde înainte de final este … 7 metri! Carmen Martin ia mingea şi trage cu sete. Este goooooooooool! 25-25. Am câştigat grupa!

Până la urmă, Spania a ”jucat” şi pentru Ambros Martin. Ipotetic vorbind, pentru că şi-a urmărit propriul interes, să încerce să evite Norvegia în optimi. Spania i-a oferit selecţionerului acea zi de odihnă în plus pe care şi-o dorea pentru propriile fete, cele care au jucat câte 60 de minute. Regretul de mai devreme s-a tranformat într-o mare bucurie spre miezul nopţii!