Home >> Sport >> NATIONALA FEMININA DE HANDBAL A ROMANIEI JOACA ASTAZI UN MECI MULT MAI GREU DECAT NE ASTEPTAM. CU SLOVENIA

Slovenia a realizat o surpriza imensa invingand fara drept de apel Franta, una dintre favoritele turneului, intr-un meci in care au condus de la cap la coada. Uneori si cu cate 4 goluri diferenta. Motiv foarte serios pentru Martin Ambros si pentru echipa feminina de handbal a Romaniei sa se gandeasca si sa joace foarte serios azi cu Slovenia.

Sambata s-au disputat primele meciuri din cadrul Grupei A a Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania, din care face parte si reprezentativa Romaniei.

„Tricolorele” s-au impus fara emotii in fata Paraguayului, Spania si-a confirmat si ea statutul de favorita in confruntarea cu Angola, insa mare surpriza a fost produsa de Slovenia in meciul cu Franta.

Dar iata rezultatele inregistrate sambata:

Romania – Paraguay 29-17 (16-7)

Franta – Slovenia 23-24 (10-13)

Spania – Angola 28-24 (15-13)

Grupa Campionatului Mondial de handbal feminin de la Trier, în care evoluează şi România, a devenit încurcată încă din prima zi. După ce România a învins Paraguay cu 29-17, Slovenia a furnizat o uriaşă surpriză, prin victoria cu 24-23 în faţa Franţei. Slovenia este şi următoarea adversară a României, duminică, de la ora 15:00 (în direct pe Telekom Sport).

Fără trei jucătoare importante la turneul final, Slovenia şi-a depus deja o candidatură serioasă pentru una din  ”surprizele” frumoase ale Campionatului Mondial.

În urmă cu o săptămână, echipa lui Uros Bregar, antrenorul care pregăteşte şi Krim Ljubljana, pierdea cu 26-18 în faţa Franţei, într-un meci amical la Paris. Slovenia a jucat însă  ”tare”. Şi-a  ”adormit” aversarul, i-a aruncat momeală, iar la Trier i-a dat o lovitură de proporţii.

În faţa unor tribune pline de francezi, Slovenia a făcut legea din primul minut şi până la final, evoluând cu multă ambiţie şi sacrificiu în faţa unei naţionale greu de pus în valoare anumite scheme. Motorul echipei a fost Ana Gros, un fel de  ”Cristina Neagu” a Sloveniei, care a marcat gol după gol de la distanţă. În total, interul dreapta de la Metz a înscris nu mai puţin de 9 goluri. Mai greu de explicat este de ce un antrenor de talia lui Krumbholz nu a dictat echipei lui să o ”scoată” din joc, ci a lăsat-o să tragă permanent la poartă, să-şi pună în valoare forţa.

Slovenia s-a desprins la 6-1 (min. 12) şi a avut ceva emoţii doar la jumătatea reprizei secunde, când Franţa a egalat la 17-17 (min. 40). Echipa lui Bregar a dat senzaţia că şi-a terminat combustibilul în acel moment, dar a fost doar o impresie de moment. Slovenia a continuat să lupte fantastic, a fost mai lucidă şi a luat un alt avans de 4 goluri, 23-19 (min. 51). Franţa s-a trezit şi a început să se apere, aşa cum o ştia toată lumea, doar că şi Slovenia s-a ridicat la înălţime în apărare. La 24-23, Slovenia a rezistat eroic aproapoe trei minute şi a obţinut 2 puncte care  ”aruncă” grupa în aer. Calculele s-au complicat clar inclusiv pentru locul 1.

Slovenia este pe val, iar România trebuie să găsească în mai puţin de 24 de ore soluţii pentru a potoli  ”vremea neprielnică” venită dinspre Ljubljana.