Home >> Sport >> MONICA NICULESCU – SINGURA ROMANCA CALIFICATA IN TURUL AL TREILEA LA US OPEN

MONICA NICULESCU – SINGURA ROMANCA CALIFICATA IN TURUL AL TREILEA LA US OPEN

Monica Niculescu s-a calificat in turul III de la US Open dupa ce a castigat dramatic duelul cu o conationala, este vorba despre Ana Bogdan.

Jucatoarea cu poate cel mai nonconformist stil din Top 100 WTA s-a impus in trei seturi, dupa mai mult de doua ore de joc, cu scorul de 6-2, 3-6, 6-3.

Niculescu a inceput duelul avand un ascendent psihologic, ea castigand toate partidele jucate impotriva Anei Bogdan pana acum, inclusiv pe cea de anul trecut din turul II de la US Open.

„Moni” a parut pregatita sa repete victoria categorica din 2016, impunandu-se fara emotii in primul set.

Actul secund parea ca se va disputa dupa acelasi scenariu, insa Ana a avut o revenire fenomenala de la 0-3 castigand sase game-uri consecutive si trimitand partida in „decisiv”.

Aici am avut parte de un game care a transat practic soarta calificarii in turul al treilea. La scorul de 2-2 si pe serviciul Anei Bogdan cele doua romance au jucat mai bine de 10 minute la egalitate, Niculescu iesind invingatoare in cele din urma.

A urmat o pauza medicala solicitata de Monica, aceasta revenind mult mai proaspata pe teren si impunandu-se cu 6-3.

In turul III, „Moni” va da peste Jennifer Brady, cea care a reusit s-o elimine tot joi pe Barbora Strycova.

Ana Bogdan se multumeste cu prezenta in turul II de la US Open pentru al doilea sezon consecutiv si pleaca acasa cu 45 de puncte WTA si 86 de mii de dolari.

Monica Niculescu – Ana Bogdan 6-2/ 3-6/ 6-3