Home >> Sport >> MONICA NICULESCU SE CALIFICA IN SEMIFINALELE TURNEULUI DE TENIS DE LA HOBART

MONICA NICULESCU SE CALIFICA IN SEMIFINALELE TURNEULUI DE TENIS DE LA HOBART

Dupa un meci de mare lupta, epuizant pe alocuri, cu o jucatoare japoneza venita din calificari – Risa Ozaki – romanca a castigat cu 6-4, 6-4, urmand sa joace in semifinale cu Lesia Tsurenko din Ucraina.

Monica Niculescu nu a avut un meci usor. Dimpotriva, a intalnit o jucatoare japoneza extrem de tenace, care stapaneste bine o paleta impresionanta de lovituri si care era extrem de motivata de a merge mai departe dupa ce a trecut mai multe tururi la Hobart International eliminand adversari mult mai bine cotati.

Ozaki nu a intrat marcata de faptul ca romanca Monica Niculescu era cu multe zeci de locuri peste ea in clasamentul WTA. Si a jucat de la egal la egal cu sportiva noastra. In final, cu un break obtinut la momentul potrivit (la 5-4), Monica a reusit sa castige primul set. Scor 6-4.

Se parea ca setul doi va fi castigat lejer de Monica noastra. Dupa 4-0 si 2 break-uri obtinute usor, japoneza a preluat conducerea jocului si a egalat la 4. Istoria din primul set s-a repetat si Monica Niculescu a stopat initiativa japonezei printr-un break obtinut la momentul potrivit. La 5-4. Si, printr-o mobilizare deosebita a castigat si ghemul decisiv. Scor final 6-4, 6-4.

Monica Niculescu va juca vineri in semifinale cu Lesia Tsurenko din Ucraina.

Până acum Monica le-a eliminat la Hobart International pe Jelena Jankovici și Kristen Flipkens.

În semifinale va juca împotriva jucătoarei Lesia Tsurenko (57 WTA) din Ucraina. Aceasta a învins-o pe Shelby Rogers, scor 4-6, 6-4, 6-3.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, la Indian Wells, când Monica s-a impus, 6-2, 6-3.

CE A ZIS NICULESCU DUPĂ MECI

„A fost o adversară grea, iar în plus am avut și o problemă medicală. Dar am încercat să dau tot ce am putut și mă bucur că în cele din urmă am câștigat. Îmi place mult la Hobart, oamenii sunt minunați. Este unul dintre turneele mele preferate și o ocazie foarte bună pentru a mă pregăti pentru Australian Open. Voi face tot ce pot să mă recuperez până mâine dimineață. Vom vedea mâine”, a zis Monica Niculescu după meci.