Home >> Sport >> MOBILIZARE MAXIMA LA VIITORUL PENTRU MECIUL CU FCSB

MOBILIZARE MAXIMA LA VIITORUL PENTRU MECIUL CU FCSB

FCSB a fost invinsa de Viitorul Constanta, scor 0-1, intr-un meci din etapa a 9-a a Ligii 1.

Dupa ce a transferat cei mai buni jucatori de la Viitorul in aceasta vara, FCSB a avut o prestatie lamentabila.

Cu un Budescu apatic, un Alibec mai nervos ca oricand si un Florin Tanase pierdut pe teren, jocul ofensiv al ros-albastrilor a fost definitia dezastrului.

Numarul certurilor dintre jucatori a depasit cel al ocaziilor la poarta lui Rimniceanu, iar Viitorul a devenit mai curajoasa de la minut la minut.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 31, cand Eric l-a invins pe debutantul Vlad cu un sut de la peste 20 de metri.

La pauza, Dica a schimbat si i-a trimis pe teren pe Golofca si Teixeira in locul lui Enache si Budescu, dar nici aceste mutari nu au adus schimbarea scontata.

FCSB a continuat sa joace lamentabil si a incheiat acest meci in genunchi, prima ocazie venind abia in minutul 85, la un sut al lui Balasa.

Formatia lui Dica a platit si pentru faptul ca i-a menajat pe Nedelcu si Benzar, dintr-un motiv necunoscut.

Dupa acest rezultat, FCSB ramane pe locul 4, cu 18 puncte, in timp ce Viitorul este pe 8, cu 11 puncte.

Etapa viitoare, FCSB va primi vizita lui Gaz Metan Medias, iar Viitorul se va deplasa la Giurgiu pentru a intalni Astra.

Gica Hagi a vorbit despre succesul pe care l-a obtinut in derbiul cu FCSB din etapa a 9-a din Liga 1.

Regele a fost extrem de fericit dupa prestatia echipei sale si a afirmat ca formatia sa s-a autodepasit in aceasta confruntare.

„Cand joci cu Steaua, trebuie sa te autodepasesti. Jocul fara minge conteaza foarte mult cand intalnesti o asemenea echipa. Trebuie sa alergi, sa fii dinamic, sa ai miscare. Am jucat mai direct, cred ca i-am surprins cu lucrul acesta.

Asta e soarta noastra, sa pierdem jucatori, in fiecare an o luam de la capat. Strategia pe care am facut-o noi a surprins total Steaua”, a spus Gica Hagi.

VIITORUL – FCSB 1-0