Home >> Sport >> MECI NEBUN LA TIMISOARA IN LIGA 1: ACS POLI TIMISOARA- CFR CLUJ 4-3

MECI NEBUN LA TIMISOARA IN LIGA 1: ACS POLI TIMISOARA- CFR CLUJ 4-3

Liderul la zi al Ligii 1, CFR Cluj, a pierdut surprinzator meciul disputat pe terenul celor de la Poli Timisoara in etapa cu numarul 8.

Banatenii s-au impus cu scorul de 4-3 dupa ce au condus chiar si cu 4-0.

Partida de pe „Dan Paltinisanu” a inceput practic de la scorul de 1-0, Munteanu deschizand scorul inca din minutul 2 cu un sut fenomenal de la peste 30 de metri.

O jumatate de ora mai tarziu, Poli se distanta la 2-0 dupa reusita lui Canu, pentru ca la 10 minute dupa pauza Draghici sa marcheze golul 3 profitand de o gafa a defensivei CFR-ului.

Munteanu a facut „dubla” in minutul 60, insa Poli a tremurat pe final.

Dan Petrescu a mutat foarte bine cu Balde, atacantul reusind sa inscrie rapid de doua ori pentru a reaprinde sperantele oaspetilor.

Canu a deviat nefericit in propria poarta centrarea lui Nistor in minutul 81, dar „feroviarii” nu au mai reusit si golul egalizator pana la final.

CFR ramane pe primul loc al clasamentului si dupa aceasta infrangere, in timp ce Timisoara urca bine de tot spre locurile de playoff.

Dan Petrescu este extrem de suparat pe jucatorii sai dupa ce CFR Cluj a pierdut neasteptat in deplasarea de la Timisoara.

Tehnicianul nu are o explicatie pentru jocul slab al liderului din Liga 1, insa nu si-a ascuns nervii la interviul de la finalul partidei.

„Nu ma asteptam la asa ceva, cine s-ar fi asteptat? Iei gol in minutul 1, de la 40 de metri, jucatorii nu au stiut ce sa faca. Nu mai luasem gol de 7 etape, in plus am jucat la 40 de grade. Va spuns sincer ca preferam sa nu marcam vreun gol si sa le inscriem etapa urmatoare. Am marcat de 3 ori, dar nu ne ajuta la nimic. Poate doar pentru Balde e bine, ca a inscris o dubla si il ajuta la moral. Dar pe mine nu ma ajuta la nimic revenirea asta. Cred ca e prima oara cand iau 4 goluri in fotbalul romanesc. La asemenea rezultat, ar trebui sa ii schimb pe toti.
Nu am avut nicio idee in prima repriza, parca nu stiam ce facem. Parca jucam pentru prima oara fotbal. Acum va spun aceste lucruri la cald, sunt foarte suparat. Cand pierdem, intotdeauna antrenorul e principalul vinovat”, a spus Petrescu.

Echipele de start

ACS Poli: Curileac – V. Cretu, C. Melinte, Canu, Seroni – Artean, Soljici – Al. Munteanu, Birnoi, Tiganasu – Draghici
Rezerve: Straton, Bocsan, Straut, Croitoru, Mailat, Al. Ciucur, Bianconi
Antrenor: Ionut Popa

CFR Cluj: Vatca – Cr. Manea, A. Muresan, Vinicius, Al. Vlad – Hoban, Deac, Culio – Omrani, Vera, Nistor
Rezerve: Duka, M. Coman, Nouvier, Moutinho Rua, Luchin, Mario Jorge, Balde
Antrenor: Dan Petrescu