Home >> Sport >> MECI FOARTE SLAB IN DEBUTUL ETAPEI A 10-A DIN LIGA 1: JUVENTUS BUCURESTI – FC BOTOSANI 0-2

FC Botosani a obtinut o victorie lejera in etapa a 10-a a Ligii 1, moldovenii impunandu-se in fata celei mai slabe echipe din capionat.

Pe un stadion „Ilie Oana” gol, cu numai 50 de oameni in tribune, botosanenii au invins Juventus Bucuresti cu scorul de 2-0.

Bus a deschis scorul in minutul 30, cand a pus capul la o centrare trimisa excelent de Ungurusan dintre trei adversari.

Roman a „inchis tabela” in minutul 76, el marcand cu un sut sec de la 11 metri dupa o faza superba a pustiului Morutan.

Cu trei minute inainte de fluierul de final, Mazarache si Tara au ratat o sansa incredibila, ambii lovind bara in aceeasi faza, la un interval de cateva secunde.

Dupa aceasta victorie, Botosaniul ajunge la 19 puncte si urca provizoriu pe locul 2 al clasamentului, in timp ce Juventus ramane ultima in Liga 1, cu numai 3 puncte in 10 etape.

ECHIPELE DE START

Juventus: R. Stoian – Calintaru, Wallace, Benga, Fl. Stefan – Mihaescu – Zaharia, Barbulescu, Bajenaru, Dzalamidze – Mazarache
Rezerve: Draghia, Morariu, Beta, Stoenac, Carabela, Tara, C. Petre

FC Botosani: Cobrea – Ungurusan, A. Burca, A. Miron, Musat – Bordeianu, Tincu – M. Roman, Morutan, Bus – D. Popa
Rezerve: Ed. Pap, Ciaccheri, Dumitras, Rodriguez, Chitosca, Oaida, Serediuc