Home >> Sport >> LUNI SEARA A AVUT LOC ULTIMUL MECI DIN ETAPA a 10-A A LIGII 1: ASTRA GIURGIU – VIITORUL CONSTANTA 3-1

Viitorul Constanta a fost invinsa, scor 1-3, in deplasarea de la Astra Giurgiu, in ultimul meci al etapei a 10-a din Liga 1.

Partida de la Giurgiu a fost extrem de spectaculoasa, cu ocazii colosale ratate de Tucudean si Chitu.

Dupa doua victorii la rand, Viitorul lui Hagi a primit gol dupa doar 16 minute. Silviu Balaure a profitat de o gafa a defensivei constantene si a inscris pentru a 5-a oara in acest sezon.

Egalarea a venit in minutul 37, cu un sut superb din lovitura libera trimis de Andrei Ciobanu.

Astra a trecut insa in avantaj in minutul 48, cand Alex Ionita a luat o actiune pe cont propriu, a driblat jumatate din echipa Viitorului si a punctat magnific sub transversala.

Scorul final a fost stabilit in minutul 86, cand Abang a punctat dupa o cursa de la centrul terenului.

Gica Hagi a comentat esecul suferit de Viitorul Constanta pe terenul celor de la Astra Giurgiu.

Regele a pus esecul pe seama greselilor din defensiva si a ratarilor uriase din ofensiva.

„Am pierdut un meci pe care l-am controlat de la inceput pana la sfarsit. Am avut ocazii, trebuia sa marcam. Am tratat superficial anumite lucruri, iar apoi am facut greseli si am primit goluri. Felicitari Astrei, a speculat micile greseli. Noi am ratat incredibil si am pierdut meciul. Totul a stat in mici detalii, acesta este fotbalul.

Am avut 5-6 ocazii din care puteam sa marcam. Ciobanu este pariul meu, am riscat cu el sa joace prima data ca fundas dreapta, are calitate”, a spus Hagi dupa meci.

Dupa acest rezultat, Astra Giurgiu urca pe locul 3, cu 21 de puncte, la patru de liderul CFR Cluj.

De partea cealalta, Viitorul este pe locul 10, cu 11 puncte acumulate.

Etapa urmatoare, Astra se va deplasa la Medias, joi de la ora 18:30, in timp ce Viitorul va primi vizita lui Juventus, in aceeasi zi dar de la ora 16:30.