Home >> Sport >> FOTBAL IN LIGA 1, ETAPA A 26-A: FCSB CASTIGA GREU PE ARENA NATIONALA CU SEPSI OSK

FCSB: Andrei Vlad – Benzar, Balasa, Planici, Momcilovici – Pintilii, Filip – Cr. Tanase, Fl. Tanase, Fl. Coman – Gnohere.
Rezerve: Balgradean, Larie, Nedelcu, J. Morais, Ov. Popescu, D. Man, Budescu.
Antrenor: Nicolae Dica.

Sepsi: Ramniceanu – Dalmau, Viera, Obsivac, Sato – Ghinga, Petrovikj – Gorrin, Tandia, Petre – Kuku.
Antrenor: Eugen Neagoe.

FCSB se intoarce in Liga 1 dupa marea umilinta care i s-a administrat in Europa League de catre Lazio, acel 5-1 in returul de pe Olimpico, in 16-imile competitiei.

In campionat se joaca acum totul, iar o victorie e obligatorie pentru ca trupa lui Dica sa inceapa play-off-ul la doar 2 puncte in spatele lui CFR Cluj.

Sepsi este pe 12 in Liga 1 cu 19 puncte la activ, peste Gaz Metan si Juventus, codasele campionatului.

In tur, FCSB a dispus clar de covasneni cu 4-0.

FCSB a trecut cu greu de Sepsi OSK in ultima partida a zilei de duminica din Liga 1, scor 2-0, pe Arena Nationala, pe un frig patrunzator si pe o ninsoare ca in povesti.

Golurile au fost marcate de Viera, un autogol la debut de mitan secund si de Man, gol marcat in ultimele 5 minute de joc.

Nu am gresi daca am spune ca Sepsi a dominat cea mai mare parte a primei reprize, avand destule ocazii mari de gol, iar Andrei Vlad a salvat in mai multe randuri gruparea ros-albastra. S-a terminat 0-0, dar pe rand Patrick Petre, Hamed sau Rodriguez l-au pus serios la incercare pe tanarul Vlad. In minutul 17 a avut loc si un moment delicat, cand doi jucatori de la Sepsi s-au ciocnit cap in cap, Kuku si Petrovikj. Ambulantele au intarziat sa apara pe teren pentru ca nu porneau din cauza frigului patrunzator, dar pana la urma lucrurile s-au calmat, iar jucatorul de culoare a si fost transportat la spital pentru un control amanuntit.

Dupa ce prima repriza a fost prelungita cu 6 minute, un mitan in care FCSB nu a avut nicio ocazie de gol, stelistii au inceput cu bine partea secunda. In minutul 51, imediat dupa intrarea lui Budescu, a venit golul, un gol plecat de la fostul jucator al Astrei, care a centrat perfid de pe flancul stang, Ousmane Viera a incercat sa respinga cu capul dar si-a deviat balonul in proprie poarta.

A fost un meci pe o Arena Nationala mai mult goala, cu fani ai oaspetilor mai zgomotosi parca, meci disputat pe un frig patrunzator si pe o ninsoare care cadea din ce in ce mai serios pe minut ce trecea.

Conturile au fost incheiate in minutul 85, cand Denis Man a marcat un gol simplu, dupa ce Florinel Coman l-a pacalit pe portarul Ramniceanu si victoria stelistilor era asigurata.

Victoria lui FCSB a venit logic si stelistii vin din nou la 2 puncte de CFR Cluj in play-off, echipa pe care o vor intalni in a doua etapa, in a doua saptamana a lunii martie.