Home >> Sport >> FOTBAL IN LIGA 1, ETAPA A 25-A: CS UNIVERSITATEA CRAIOVA INVINGE LA LIMITA LA FC VOLUNTARI SI VISEAZA LA UN LOC SI MAI SUS PE PODIUM

Universitatea Craiova pune presiune pe fruntasele Ligii 1, CFR Cluj si FCSB, dupa ce a reusit sa se impuna in deplasarea de la Voluntari.

Oltenii au castiagat greu, cu 1-0, insa au obtinut ceea ce isi doreau, cele trei puncte.

Unicul gol al partidei a fost inscris in minutul 33 de Bancu, acesta profitand de o deviere fericita care l-a lasat singur cu portarul Petrariu.

Oltenii au tremurat insa pe final de joc, in minutul 84 arbitrul dictand penalti dupa o interventie a lui Mitrovici la Benzar. “Centralul” a revenit insa asupra deciziei dupa ce s-a consultat cu unul dintre asistenti, care i-a transmis ca portarul a lovit mingea inainte de a-l faulta pe atacantul ilfovenilor.

Un mare scandal a intervenit in prima liga din Romania dupa momentul mai sus mentionat.

Antrenorul gazdelor, fostul jucator Claudiu Niculescu s-a aratat revoltat de prestatia arbitrului Marcel Birsan, care in minutul 85 a acordat un penalti pentru gruparea gazda, dar un minut mai tarziu s-a razgandit dupa ce a discutat cu arbitrul asistent.

“Din punctul meu de vedere a fost penalty clar, dar la semnalizarea asistentului am anulat decizia”, v-am reprodus cuvant cu cuvant ce mi-a zis Birsan. E rea intentie! Sunt momente cand asistentii il ajuta, dar haideti sa fim seriosi! Asistentul era la 70 de metri de faza. Incerc sa-i calmez si pe baieti pentru ca voiau sa darame pe aici vestiarele”, a fost reactia dupa meci a lui Claudiu Niculescu.

Pentru protestele facute dupa aceasta faza de altfel, Claudiu Niculescu a fost trimis in tribune de acelasi Birsan.

In urma acestei victorii, Craiova ajunge la 50 de puncte in clasament, cu unul mai putin decat FCSB si cu 3 sub liderul CFR, ambele echipe avand insa un meci mai putin disputat.

Echipele de start

FC Voluntari: Petrariu – Pleasca, Balaur, Cazan, Bucurica – C. Achim, Novac (cp) – Capatina, Ivanovici, D. Benzar – Ad. Balan
Rezerve: Balauru, Leasa, Horj, Pircalabu, G. Deac, Cernat, I. Voicu
Antrenor: Claudiu Niculescu

CS Universitatea Craiova: Mitrovici – R. Popa, Kelici, Ferreira – Martici, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Mitrita, Baluta, Gustavo
Rezerve: Calancea, Briceag, Burlacu, Screciu, Dimitrov, Bic, Barbut
Antrenor: Devis Mangia