Home >> Sport >> FOTBAL IN LIGA 1, ETAPA A 24-a: FC DINAMO CASTIGA LA CHIAJNA SI AJUNGE PE LOC DE PLAY-OFF

Dinamo continua lupta pentru play-off dupa o victorie spectaculoasa obtinuta in ultimul meci al etapei cu numarul 24 pe terenul celor de la Concordia Chiajna.

Elevii lui Vasile Miriuta s-au impus cu scorul de 4-3 dupa o repriza secunda nebuna, in care si debutantul Gabi Torje a reusit sa inscrie.

Prima repriza a partidei de la Chiajna a fost una in care Dinamo a avut marile ocazii, dar nu a reusit sa inscrie, astfel ca la pauza s-a intrat cu scorul de 0-0. Nimeni nu anticipa astfel festivalul de goluri ce avea sa urmeze.

Adam Nemec a deschis scorul imediat dupa pauza, din centrarea perfecta a lui Romera. 12 minute mai tarziu, Pesic a centrat bine, iar Salomao a pus latul pentru 2-0 dintre doi fundasi adversi.

Dupa alte zece minute gazdele au redus din diferenta. Nivaldo a sutat bine, balonul a izbit transversala si a revenit in teren, iar Bumba l-a trimis in plasa fiind atent pe recuperare.

Revenit la Dinamo, Gabi Torje a marcat in minutul 71, mijlocasul profitand de greseli comise de fundasii Concordiei. Nebunia a continuat si imediat Chiajna a inscris, Bud punctand cu o executie acrobatica din interiorul careului.

Daniel Popa a dus scorul la 4-2 in minutul 79, iar Marc a “inchis tabela” cu o lovitura de cao doua minute mai tarziu.

Victoria ii aduce pe dinamovisti pe loc de play-off, elevii lui Miriuta sperand in continuare ca vor intra in lupta pentru cupele europene. Urmeaza duminica viitoare eternul derby intre granzii fotbalului romanesc: FC Dinamo si FCSB pe Arena Nationala.

Echipele de start

Chiajna: Caparco – Barboianu, A. Marc, Manasse, Fota – Gradinaru, Prepelita, Bucsa – Batin, Bawab, Bumba
Rezerve: Vitauskas, Babic, Deaconu, Nivaldo, Bud, Georgescu, Pena

Dinamo: Branescu – Romera, Nedelcearu, Marici, V. Olteanu – Monroy, Mahlangu – Pesici, Nistor, Salomao – Nemec
Rezerve: Penedo, Hanca, Palici, Torje, Katsikas, Moldoveanu, Popa