Home >> Sport >> FOTBAL IN LIGA 1, ETAPA A 22-A: CS UNIVERSITATEA CRAIOVA CASTIGA LA LIMITA MECIUL CU LIDERUL CLASAMENTULUI, CFR CLUJ. LUPTA PENTRU TITLU SE INCINGE

CSU Craiova a dispus in marele derbi al serii de CFR Cluj cu 2-1, relansand am putea spune lupta la titlu, meciul facand parte din etapa cu numarul 22 a Ligii 1.

Baluta si Mitrita au marcat pentru gazde, primul fiind si eliminat pe parcurs, iar pentru CFR a punctat Urko Vera.

Prima repriza a inceput furibund cu atacuri repetate ale oltenilor, care au insistat foarte mult la poarta lui Arlauskis. Prima mare ocazie a venit in minutul 10, cand sutul lui Mateiu catre vinclu a fost scos in extremis de portarul lituanian.

Culio a avut la jumatatea reprizei o alta ocazie buna, dar sutul sau din alunecare la marginea careului s-a dus putin alaturi.

A fost un meci frumos, cu multe faze de poarta, cu multe verticalizari, placut ochiului, pe placul celor peste 28.000 de fani prezenti in tribune.

Golul a venit fix cand trebuia pentru gazde, in minutul 45, prin Baluta, care a reluat cu capul o centrare a lui Martici, o centrare care a dejucat la perfectie jocul la offside al clujenilor.

Partea secunda a inceput la fel de bine cum s-a sfarsit prima, cu un gol in minutul 50 marcat de Mitrita. Fostul jucator de la Pescara a reluat fabulos din lovitura libera de la circa 25-26 de metri, la vinclu, fara sperante pentru portarul clujean.

Doar 10 minute a durat acest avantaj de doua goluri, pentru ca Urko Vera a redus din handicap in minutul 60, la prima sa atingere de balon, fiind introdus pe teren in minutul 59. Spaniolul a marcat din corner, dupa o iesire total hazardata a lui Calancea.

Acesta avea sa ramana si scorul final, chiar daca pe final Baluta a vazut cartonasul rosu dupa un atac la Culio, in minutul 82.

O victorie mare a craiovenilor, care vin la 6 puncte de liderul CFR Cluj, lider care mai poate ramane doar cu 2 puncte avans fata de FCSB, daca aceasta trece duminica de Viitorul, de la ora 20.

Iata si echipele de start:

CS U Craiova: Calancea – Popov, Kelici, Briceag – Martici, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Mitrita, Baluta, Burlacu.