Home >> Sport >> FOTBAL IN LIGA 1: CS UNIVERSITATEA CRAIOVA INVINGE CU 2-0 PE GAZ METAN SI URCA PE LOCUL 2 IN CLASAMENT

Rezultat previzibil la Severin. Continua traseul de regularitate al oltenilor. CS Universitatea Craiova a castigat cu 2-0 meciul cu Gaz Metan Medias din etapa a 8-a a Ligii 1, meci disputat la Severin.

Prima repriza a fost dominata teritorial de CS Universitatea Craiova, care a avut si o ocazie uriasa ratata de Gustavo, in timp ce oaspetii au mizat doar pe contraatac.

In cele din urma, Gustavo s-a revansat si a deschis scorul in minutul 55.

Finalul a fost unul linistit intrucat Mediasul nu a avut forta de a obtine egalarea. Mai mult, Burlacu a facut 2-0 in minutul 87 cu o reluare din fata portii.

Dupa acest rezultat, CS Universitatea  Craiova are 18 puncte si urca pe locul doi, la un punct in spatele liderului CFR Cluj.

In schimb, Gaz Metan Medias se afla pe locul 12, cu 4 puncte in opt partide.

CSU Craiova: Calancea, Spahija, Screciu, Tiago Ferreira – Dimitrov, Gustavo, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Mitriță, Băluță
Rezerve: Mitrovici, Barthe, Burlacu, Bărbuț, M. Roman II, Rossi, Briceag
Antrenor: Devis Mangia

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Zderici, Sîrghi, Kubutia, Bușu – Mitici, Danci, Surugiu, Bic, Sg. Popovici – Olaru
Rezerve: Greab, Romeo, Perendija, Manole, Gomes Perreira, Tîrcoveanu, Buziuc
Antrenor: Cristi Pustai

Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti) / Asistent 1: Mihai Marius Marica (Bistriţa) / Asistent 2: Gabriel Bârjac (Zalău) / Rezervă: Ionuț Coza (Cernica) /
Observator: Zoltan Szekely (Baia Mare)