Home >> Sport >> FCSB SALVEAZA ONOAREA FOTBALULUI ROMANESC

FCSB SALVEAZA ONOAREA FOTBALULUI ROMANESC

FCSB s-a calificat miercuri seara in playoff-ul Ligii Campionilor dupa un meci in care a avut momente in care ne-a dovedit ca este o mare echipa. Cu jucatori de mare valoare.

Dupa 2-2 in tur, la Bucuresti, vicecampioana Romaniei s-a impus categoric in Cehia, scor 4-1, in fata Viktoriei Plzen, in mansa secunda a turului trei preliminar.

Mihai Balasa, Filipe Teixeira, Florin Tanase si Denis Alibec au marcat golurile echipei noastre, in timp ce Michael Krmencik a punctat pentru gazde.

Pus la zid de Gigi Becali dupa meciul tur, Nicolae Dica s-a conformat si a inceput partida retur cu Ionut Larie pe banca si Gabi Enache la mijloc.

Viktoria Plzen a inceput partida extrem de agresiv si a trecut in cateva randuri pe langa deschiderea scorului. Cum era de asteptat, Michael Krmencik a fost cel mai periculos jucator al lor, punandu-i constant in dificultate pe Balasa si Momcilovic.

FCSB a fost insa echipa care a marcat prima si singura in prima repriza. A punctat Mihai Balasa cu un sut senzational dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri. Era minutul 27 si mingea s-a dus direct in vinclu.

Dupa pauza, ritmul a scazut si numai o greseala a lui Momcilovici i-a readus in joc pe cehi. Krmencik a fost cel care a marcat, in minutul 64, iar la 1-1 echipa care mergea mai departe era Viktoria Plzen.

Peste numai 7 minute, „ros-albastrii” au trecut din nou in avantaj dupa o reusita a lui Teixeira, cu un sut din 10 metri.

A fost golul care parca le-a turnat plumb in ghete adversarilor, care au mai incasat inca doua goluri. Florin Tanase, in minutul 77, cu un sut din interiorul careului dupa o pasa a lui Alibec a facut 3-1, pentru ca, peste alte trei minute, capitanul FCSB sa transforme un penalti obtinut de Teixeira.

Pe final, nervosul Krmencik i-a aplicat un cot in figura lui Momcilovic si a fost trimis la cabine.

4-1 si FCSB merge in play-off cu scorul general de 6-3 si isi asigura 3 milioane de euro.

In play-off, pe FCSB o asteapta o misiune imposibila, urmand a intalni Liverpool, Napoli sau Sevilla. Chiar si asa, in cazul unei eliminari, vicecampioana Romaniei „va cadea” in grupele Europa League.