Home >> Sport >> FCSB INVINGE PE CONCORDIA CHIAJNA

FCSB INVINGE PE CONCORDIA CHIAJNA

FCSB a repurtat o victorie grea in deplasare la Concordia Chiajna, scor 2-1, in ultimul meci de duminica al Ligii 1, etapa cu numarul 4, sezonul 2017/2018.

Golurile au fost marcate de Benzar si Man, pusti sub 20 de ani, in minutele 76 si 85, dupa ce Concordia deschisese scorul in minutul 53, prin Marian Cristescu.

Prima repriza a fost una controlata in mare parte de FCSB, care insa nu a reusit sa isi creeze mari ocazii de gol, iar pauza a venit cu un scor alb pe tabela, 0-0, pe o caldura teribila in judetul Ilfov, aproape de Bucuresti.

Golul a venit totusi la poarta lui Florin Nita, paradoxal am putea spune, in minutul 53, din capul lui Marian Cristescu. A fost o centrare perfecta de pe flancul stang a lui Vasile Gheorghe, iar Cristescu, venit lansat, a reluat din plonjon cu capul in poarta.

Un 1-0 care a buimacit echipa lui Dica, incapabila in urmatoarele minute sa atace poarta lui Balgradean, sau macar sa creeze vreo faza periculoasa.

Gnohere l-a intins serios pe fostul portar dinamovist cu un sut la vinclu, apoi stelistii au cerut in 2 sau chiar 3 randuri o lovitura de la punctul cu var, refuzati fiind de fiecare data de inflexibilul Alexandru Tudor.

Egalarea a venit totusi, in minutul 76, dupa o reusita splendida a lui Daniel Benzar, prima in tricoul lui FCSB. Acesta a primit o pasa utila la marginea careului de la Ovidiu Popescu si a trimis la vinclu cu multa eleganta si precizie, mai ales pentru un jucator care nu a implinit inca 20 de ani.

FCSB a reusit totusi golul victoriei pe final, acelasi Denis Man fiind omul salvator, exact asa cum s-a intamplat si in prima etapa, cu FC Voluntari. Fostul aradean a reluat din cativa metri in plasa dupa o centrare inteligenta din plin careu a lui Moncilovici.

Un gol la care oamenii de la Concordia au cerut fault in atac la portarul Balgradean.

A fost o victorie muncita de baietii lui Dica, marcati de caldura sufocanta, dar si de ritmul indracit de joc din ultima vreme, cu meciuri din 3 in 3 zile. FCSB, CFR Cluj si FC Botosani au 10 puncte dupa 4 etape iar la mijlocul saptamanii urmatoare va veni o etapa intermediara.

FCSB va evolua acasa cu Poli Iasi, pentru ca sambata sa vina meciul tot de acasa cu Astra.