Home >> Sport >> FCSB – FC BOTOSANI 2-0 IN DERBY-UL ETAPEI A 8-A DIN LIGA 1

FCSB – FC BOTOSANI 2-0 IN DERBY-UL ETAPEI A 8-A DIN LIGA 1

FCSB a dispus de FC Botosani in ultimul meci al zilei de duminica din Liga 1, scor 2-0, in etapa cu numarul 8 a sezonului 2017/2018.

Pentru gruparea antrenata de Nicolae Dica au marcat Constantin Budescu si Florin Tanase.

A fost o partida cu un fotbal frumos pe Arena Nationala, populata de prea putini fani dupa acel 1-5 cu Sporting de miercuri seara. S-a jucat de la o poarta la alta, portarii au avut treaba destul de des.

Deschiderea de scor a avut loc in minutul 18, cand Constantin Budescu a executat magnific o lovitura libera, cam din aceeasi pozitie ca aceea din meciul tur cu Viktoria Plzen, nelasandu-i vreo speranta portarului Cobrea.

Cu putin timp inainte de pauza, Florin Tanase a majorat avantajul pe tabela, sutand perfid de la distanta, portarul celor de la Botosani scapand mingea practic printre degete in plasa.

Un 2-0 meritat pentru FCSB, care a jucat pragmatic si se apropia de o victorie care ii ducea la 18 puncte la activ in Liga 1.

Si a fost o repriza linistita, fara foarte multe ocazii de gol si fara evenimente deosebite, cu doar un singur cartonas galben acordat.

S-a terminat 2-0 si astfel FCSB obtine prima victorie in noul sezon de Liga 1 la doua goluri avantaj pe tabela, urcand pe locul 3 cu 18 puncte la activ, la egalitate cu CSU Craiova, cele doua fiind la doar un punct in spatele lui CFR Cluj.

FC Botosani a castigat in acest sezon la Bucuresti pe Arena Nationala cu Dinamo, 1-0, gol marcat de Catalin Golofca, ajuns intre timp la FCSB.

Echipele de start de la meciul de duminica:

FCSB: Nita – R. Benzar, Larie, Nedelcu, Momcilovici – Fl. Tanase, J. Morais, Ov. Popescu, Budescu, Golofca – Alibec.
Rezerve: Stancioiu, Fl. Coman, L. Filip, Teixeira, Enache, Gnohere, D. Man.

Botosani: Cobrea – Ungurusan, A. Miron, A. Burca, Musat – Bordeianu, Tarsa – M. Roman, Tincu, L. Bus – Ciaccheri.
Rezerve: Ed. Pap, D. Popa, Patache, Plamada, Juncanaru, Serediuc, Chitosca.

Arbitru: Sebastian Coltescu.

Urmeaza o pauza acum destinata jocurilor echipei nationale a Romaniei in preliminariile CM 2018, iar imediat dupa, FCSB merge in deplasare la campioana Viitorul Constanta.