Home >> Sport >> FCSB – CS UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-1 IN MARELE DERBY AL ETAPEI A 3-A

FCSB – CS UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-1 IN MARELE DERBY AL ETAPEI A 3-A

FCSB si CSU Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1, in marele derbi al etapei cu numarul 3 din Liga 1, in sezonul competitional 2017/2018.

Golurile au fost marcate de Gnohere, respectiv Baluta.

Craiova a fost echipa cu un inceput mai bun de meci, cu mult tupeu si agresivitate. Ocaziile au inceput sa apara la poarta lui Nita, iar pana la gol a fost doar un pas.

Un gol venit totusi dupa o greseala defensiva grava a lui Popescu, mingea a ajuns la Baluta, care singur cu Nita a indeplinit o simpla formalitate.

Golul i-a descumpanit usor pe oamenii lui Dica, jucatorii ros-albastrii nu se regaseau si nu puteau pune in pericol poarta lui Calancea.

Pana la urma, ocaziile la poarta olteana au inceput sa vina, Gnohere singur in plin careu sutand in portar, Tanase facand o incursiune frumoasa in careul advers dar sutand si el in Calancea sau Man care a reluat din voleu din cativa metri mult alaturi de poarta sunt cateva exemple.

Pauza a venit cu acest avantaj fragil pentru olteni, iar imediat dupa reluare, Dica a facut doua mutari, aducand pe teren forte proaspete: De Amorim si Larie in locul lui Pintilii si Teixeira.

Insistentele gazdelor au fost in fine fructificate in minutul 62, cand Balasa a executat o lovitura libera in forta, Calancea a scos gresit in fata, Tanase a intervenit, mingea a ajuns apoi la Gnohere care din cativa metri nu putea rata: 1-1!

Un rezultat care a si ramas definitiv pe tabela, oricate ocazii au mai avut gazdele, si chiar au fost cateva importante. Una din ele ar fi cea a lui Balasa, al carui sut din lovitura libera directa a atins bara.

Ramane sa mai remarcam si debutul lui Daniel Benzar la gruparea ros-albastra, care a intrat in locul lui Gnohere.

Un egal care face acum ca la varful Ligii 1 sa fie 3 echipe cu 7 puncte, FCSB, Botosani si CFR Cluj.