Home >> Sport >> FC BOTOSANI – LIDER IN LIGA NATIONALA – DUPA O VICTORIE LA SCOR IN DEBUTUL ETAPEI A 3-A

FC Botosani a urcat pe locul intai in Liga 1 dupa victoria de pe teren propriu cu 5-1 in fata celor de la Sepsi OSK, din etapa a 3-a.

Moldovenii au condus inca din primul minut, dupa ce Miron a punctat din fata portii, la un sut bun al lui Golofca respins in fata.

FC Botosani a continuat sa domine, Golofca a centrat perfect pentru Bus in minutul 15, iar acesta a trimis in vinclu cu o lovitura de cap.

Morutan si Bus au mai ratat ocazii mari, dar la pauza scorul a fost doar 2-0.

Astafei de la Sepsi a fost eliminat in minutul 47, iar FC Botosani s-a distrat pe final de meci.

Bus a punctat din nou in minutul 59 din pasa lui Morutan, cel care avea apoi sa iasa accidentat.

Roman a marcat si el in minutul 65 din centrarea lui Golofca, la scurt timp dupa ce a intrat pe teren.

Patrick Petre a inscris superb pentru oaspeti in minutul 89 din lovitura libera, dar cateva secunde mai tarziu Lorand Fulop a punctat pentru moldoveni si a stabilit scorul final.

Dupa acest rezultat, FC Botosani urca pe locul intai, cu 7 puncte, in timp ce Sepsi este pe 10, cu 3 puncte.

Etapa urmatoare, FC Botosani se va deplasa pe terenul lui FC Voluntari, in timp ce Sepsi va primi vizita Viitorului.