Home >> Sport >> EUROPA LEAGUE: FCSB INVINGE ACASA CU 3-0 PE VIKTORIA PLZEN SI PREIA SEFIA GRUPEI G

FCSB a debutat cu o victorie la scor in noul sezon al Europa League, vicecampioana Romaniei trecand cu 3-0 de Viktoria Plzen.

Golurile echipei din Berceni au fost inscrise de vedetele Constantin Budescu si Denis Alibec.

Pe un National Arena mai mult de jumatate gol, cu aproximativ 20 de mii de oameni in tribune, FCSB a inceput duelul cu cehii intr-o maniera prudenta, acceptand dominarea adversa.

Cei de la Plzen au incercat sa ameninte poarta lui Nita inca din primele minute, insa nu au reusit sa fie cu adevarat periculosi.

Cea mai mare ocazie a oaspetilor a venit in minutul 19, atunci cand balonul sutat de Hrosovsky a lovit bara transversala a FCSB. La faza imediat urmatoare, arbitrul de centru a inventat un penalti in celalalt careu, iar Budescu a deschis scorul cu o executie sigura.

Inainte de pauza, Denis Alibec a pasat superb pentru Budescu, acesta a preluat excelent si a reusit al doilea sau gol cu o „scarita” de mare efect.

In partea secunda oaspetii au cedat tot mai mult, iar Alibec si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, punctand cu un sut deviat din lovitura libera.

FCSB a controlat jocul foarte bine pana la finalul timpului regulamentar de joc si a obtinut o victorie meritata la primul meci in grupele Europa League.

ECHIPELE DE START

FCSB: Nita – Benzar, Balasa, Planici, Jr. Morais – Nedelcu, Pintilii – Golofca, Budescu, Fl. Coman – Alibec
Rezerve: A. Vlad – Gnohere, Tanase, Momcilovic, Ov. Popescu, De Amorim, Man

Plzen: Hruska – Reznik, Hejda, Hajek, Limbersky – Zivulic, Hrosovsky – Petrzela, Kolar, Kopic – Reznicek
Rezerve: Kozacik – Svacek, Horava, Zeman, Bakos, Havel, Ivanschitz

FCSB si Plzen fac parte din Grupa G a Europa League, alaturi de Hapoel Ber Sheva si Lugano.

FCSB si Plzen s-au duelat si in luna iulie 2017, in turul III preliminar din Champions League. A fost atunci 2-2 la Bucuresti si un incredibil 4-1 in Cehia pentru vicecampioana Romaniei.

Iata rezultatele inregistrate joi seara in meciurile din prima etapa a Grupei G a Europa League, din care face parte si vicecampioana Romaniei, FCSB:

FCSB – Viktoria Plzen 3-0 (Budescu ’21 – penalti si ’44, Alibec ’72)

Hapoel Beer Sheva – Lugano 2-1 (Einbinder ‘2, Tzedek ’60 – penalti / Tzedek ’67 – autogol)

Clasamentul:

1. FCSB – 3 puncte
2. Hapoel Beer Sheva – 3 puncte
3. Lugano – 0 puncte

4. Viktoria Plzen – 0 puncte

Primele doua clasate din grupe obtin calificarea in faza urmatoare a competitiei.

Urmatoarea etapa, a 2-a, va avea loc pe 28 septembrie si propune partidele: Lugano – FCSB (se joaca la Lucerna) si Viktoria Plzen – Hapoel Beer Sheva.