Home >> Sport >> DINAMO ARE SANSE IN RETURUL CU ATHLETIC BILBAO

DINAMO ARE SANSE IN RETURUL CU ATHLETIC BILBAO

Dinamo pastreaza sperante pentru calificarea in play-off-ul grupelor Europa League dupa remiza cu formatia basca Athletic Bilbao, scor 1-1, de pe National Arena.

La prima prezenta intr-o cupa europeana dupa o pauza de cinci ani, Dinamo a avut un start foarte slab, in care a fost lipsita de agresivitate si curaj. Si-a revenit insa in partea secunda, cand a jucat uneori incantator.

In primele minute, formatia lui Contra s-a multumit doar sa se aseze pe doua linii si a trecut rareori de centrul terenului, fiind foarte apatica.

In aceste conditii, deschiderea scorului din minutul 21 nu a fost deloc o surpriza. Laporte a punctat pentru Bilbao cu o lovitura de cap din fata portii, dupa o faza fixa.

Dinamo si-a gasit cu greu curajul dupa primirea golului si a fost nevoie de o schimbare ofensiva gandita de Cosmin Contra la pauza pentru ca echipa din Stefan cel Mare sa prinda viata.

Contra l-a introdus pe teren pe Rivaldinho in locul inchizatorului Busuladzici, iar brazilianul avea sa egaleze in minutul 54 cu o executie de zile mari din afara careului – un sut ce avea sa-l ridice in picioare pe legendarul Rivaldo, prezent in tribune.

Dinamo a incercat sa dea lovitura pe final de meci, dar scorul a ramas 1-1, in timp ce cei de la Bilbao erau multmiti intrucat calificarea se va juca pe terenul lor.

Mansa retur este programata joia viitoare, de la ora 21:45.

DINAMO – ATHLETIC BILBAO 1-1

Jose Angel Ziganda a vorbit despre partida pe care echipa sa, Athletic Bilbao, a incheiat-o la egalitate joi seara cu Dinamo, pe National Arena, in prima mansa a turlui trei preliminar din Europa League.

Tehnicianul basc considera ca evolutia buna a „cainilor” din partea secunda a meciului se datoreaza in special atmosferei incredibile din tribune.

„Rezultatul este unul echitabil. Daca in prima repriza noi am jucat cu personalitate si am dominat, in cea de-a doua Dinamo a avut o evolutie buna si a fost impinsa din spate de public. Si-au creat multe ocazii datorita publicului”, a spus Ziganda la conferinta de presa de dupa meci.

Ziganda a remarcat ca umiditatea a fost foarte ridicata din cauza faptului ca partida s-a disputat pe o National Arena cu acoperisul tras.

După Dinamo – Athletic Bilbao 1-1, în turul III al preliminariilor Europa League, antrenorul „câinilor”, Cosmin Contra, a declarat că este mulţumit de jocul echipei sale şi a vorbit despre şansele de calificare.
„Eu m-am speriat de primele 20 de minute. Am început temători, dar mă aşteptam la asta. Îmi era frică să nu conteze că Dinamo revine în Europa după 5 ani, cu Bilbao. Asta îi putea împiedica pe jucători să joace mai bine. Dar după 20 de minute, am început să jucam cum trebuie.
Sunt un antrenor fericit. Băieţii au dominat în mare parte din repriza a doua. Am înţeles că golul lui Nemec a fost anulat eronat şi că la golul lor se putea da fault în atac la Filip. Sunt foarte mulţumit că după pauză jucătorii au jucat fără teamă, au făcut pressing şi am avut ocazii. Mă bucur că ma reuşit un egal cu o echipă foarte bună.
Sunt realist şi ştiu că va fi greu la retur. Dacă pe San Mames nu ne domină emoţiile şi jucăm ca în repriza a doua, vom avea şanse. A doua repriză îmi dă speranţe.
Putem domina jocul. Văd că Rivaldo a venit cu noroc. Mă bucur pentru Rivaldinho. El am muncit foarte mult”, a spus Cosmin Contra la TVR 1.