Home >> Articole >> MIERCURI SE JOACA MARELE DERBY AL ROMANIEI: DINAMO – STEAUA

MIERCURI SE JOACA MARELE DERBY AL ROMANIEI: DINAMO – STEAUA

Miercuri seara este mare derby mare in Liga nationala de Fotbal. Dinamo – Steaua. In acest moment, cele doua echipe sunt despartite de 5 locuri in clasament si 8 puncte. In spiritul derby-urilor din ultimii ani, meciul se anunta foarte echilibrat si deschis oricarui rezultat.

In ultima etapa de campionat s-au inregistrat urmatoarele rezultate si clasamentul arata astfel.

CFR Cluj – Pandurii 0-1

Echipa lui Petre Grigoraș a dat lovitura în Gruia, obținând o victorie total neașteptată având în vedere problemele financiare cu care s-a confruntat în ultima perioadă.

Gorjenii au deschis scorul în minutul 30, după un contraatac de manual orchestrat de Herea. Acesta a pătruns pănă aproape de marginea careului, i-a pasat lui Pleașcă, care l-a învins pe Marc cu un șut plasat.

Trei minute mai târziu, clujenii au marcat prin Bud, însă centralul Alexandru Tudor a anulat corect golul clujeanului, pe motiv de offside.

Deși clujenii s-au năpustit în atac în repriza secundă, cea mai clară ocazie a venit tot din partea gorjenilor: Herea a lovit bara în minutul 61, după ce a luat pe cont propriu o acțiune.

S-a terminat 1-0 pentru gorjeni, care obțin prima victorie după o lună și jumătate de secetă. Cu această victorie, echipa lui Grigoraș urcă pe locul 8 în Liga 1, cu 23 puncte.

Echipele de start:

CFR Cluj: T.Marc- T.Lopes, Larie, Horj, Camora- Nascimento, Rus- Sorsa, Ruiz, Nouvier- Bud
Rezerve: Mincă, Peteleu, A. Mureșean, Veres, A. Chiriță, Negruț, Omrani
Antrenor: Vasile Miriuță

Pandurii: Stanca- Pleașcă, Ungurușan, Vasiljevici, Grecu- Mrzljak, Sânmărtean- Hlistei, Pârcălabu, Herea- Antal
Rezerve: Lazar, Trocan, Trifu, I. David, Tudor, Brînzan, Dodoi
Antrenor: Petre Grigoraș