Home >> Sport >> CSM BUCURESTI A CASTIGAT IN DEPLASARE CU KRIM MERCATOR LJUBLIANA. SCOR 33-30

CSM BUCURESTI A CASTIGAT IN DEPLASARE CU KRIM MERCATOR LJUBLIANA. SCOR 33-30

A plouat cu goluri şi la Ljubljana! CSM Bucureşti, obiectiv realizat cu Krim în Liga Campionilor

CSM Bucureşti şi-a îndeplinit obiectivul în deplasarea de la Ljubljana, cele două puncte cu Krim, după ce s-a impus sâmbătă după-amiază cu 33-30, într-un meci din etapa a 5-a a Ligii Campionilor, Grupa A. Cu acest rezultat, campioana României şi-a asigurat şi locul 1 în această grupă.

• CSM Bucureşti s-a desprins pentru prima dată la 4 goluri abia în minutul 45, când a condus cu 25-21. Diferenţa maximă în meci a fost de 6 goluri
  • Cristina Neagu a fost la înălţime şi în acest joc, reuşind să marcheze nu mai puţin de 9 goluri
  • 5 eliminări au văzut ”tigroaicele”, Frafjord, Jacobsen, Manea, Gullden (2)

Cu acest succes, campioana României şi-a asigurat 6 puncte pentru grupa principală, unde va avea duble partide cu Gyor, Rostov şi FC Midtjylland

• Înainte de vacanţă, echipa pregătită de Helle Thomsen mai are de jucat două partide oficiale, ambele părând mai degrabă de antrenament, cu U Clujîn Liga Naţională şi cu Vistal Gdynia în Liga Campionilor

CSM Bucureşti nu a făcut cel mai bun joc în capitala Sloveniei, dar a avut un singur scop pentru acest joc, cele 2 puncte pentru grupa principală, pentru un confort sporit în bătăliile care vor urma. Krim Ljubljana a avut toată echipa de această dată, după ce la Bucureşti nu a fost în formulă completă, şi a încercat să surprindă campioana României cu un joc în mare viteză. Doar că şi CSM Bucuresti a adoptat un stil nordic de ceva timp, astfel că a rezultat un joc pe contre, în care cele două echipe au alergat foarte mult şi s-au apărat foarte puţin.

La un astfel de joc, în care au existat foarte multe spaţii în cele două defensive, diferenţa au făcut-o portarii. În prima parte, Jelena Grubisic a avut câteva intervenţii, inclusiv un 7 metri, astfel că CSM Bucureşti s-a putut desprinde la 3 goluri în câteva rânduri, prima dată chiar în minutul 4, după două contraatacuri fructificate de Iulia Curea (scor 3-0).

În partea secundă, a fost rândul Paulei Ungureanu să-şi facă simţită prezenţa între buturi, inclusiv cu un 7 metri apărat. CSM Bucureşti s-a desprins totuşi greu, după minutul 45, când a avut pentru prima dată un avantaj de patru goluri (25-21). Diferenţa a urcat apoi şi la 6 goluri (29-23, min. 51), după câteva minute de joc în care a ieşit la rampă Amanda Kurtovic. Diferenţa de scor s-a mai redus până la final, fiind una decentă pentru gazde, 30-33. Până la urmă, toată lumea a fost împăcată, faptul că CSM şi-a îndeplinit obiectivul, iar Krim pentru că a jucat mult timp de la egal la egal cu mai puternica ei adversară şi continuă aventura şi în Main Round. Pentru campioana României, greul însă de abia acum urmează.

Krim Ljubljana – CSM Bucureşti 30-33 (16-17)

Marincek, Pandzic – Benko 7, Abina, Baric 1, Beganovic, Stanko 6, Omoregie 5, Zulic 2, Koren 5, Gregorc, Adler, Tsakalou 2, Amon, Perederiy 2, Despotovic

Ungureanu, Grubisic, Iordache – portari; Udriştioiu 1, Frafjord 4, Gullden 6, Curea 4, Neagu 9, Jacobsen, Jorgensen 1, Ayglon, Bazaliu 1, Manea 2, Kurtovic 5, Hagman. Antrenor: Helle Thomsen