Home >> Sport >> CS UNIVERSITATEA CRAIOVA A PIERDUT LA LIMITA CU ”DIAVOLUL” MILANEZ DAR A AVUT O EVOLUTIE FOARTE BUNA

CSU Craiova a pierdut cu 0-1 intalnirea disputata joi seara cu AC Milan, in prima mansa a turului III preliminar al Europa League.

Singurul gol al partidei de la Severin a fost marcat de fundasul elvetian Ricardo Rodriguez, in finalul primei reprize.

Oltenii antrenati de italianul Devis Mangia au facut insa o partida buna si ar fi meritat mai mult.

Baluta si compania nu s-au lasat intimidati de formatia care a transferat de peste 200 de milioane de euro in aceasta vara si le-au dat mari batai de cap fundasilor rossoneri si, mai ales, lui Gianluigi Donnarumma.

De altfel, prima mare ocazie a partidei i-a apartinut lui Mitrita, in minutul 22. Fostul jucator al Pescarei a ramas singur cu goalkeeperul milanez, a sutat plasat, insa Donnarumma s-a intins excelent si a respins.

Cu un minut inainte de pauza, Ricardo Rodriguez, transferat cu 18 milioane de la Wolfsburg, a executat inselator o lovitura libera din partea stanga, nimeni n-a atins mingea, iar Calancea s-a vazut invins.

Dupa pauza, oltenii au dominat partida, insa Mitrita, Gustav si, mai ales, Baluta n-au reusit sa egaleze. Craiovenii au jucat insa incantator si, in multe momente, baietii lui Vicenzo Montella au fost pusi in dificultate.

AC Milan castiga la limita intalnirea de la Severin si porneste chiar mai favorita decat era in returul de saptamana viitoare de pe San Siro.