Home >> Sport >> CAMPIONATUL MONDIAL DE HANDBAL FEMININ DIN GERMANIA: OLANDA INVINGE SUEDIA SI CASTIGA MEDALIILE DE BRONZ

Olanda a castigat medalia de bronz de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania.
In finala mica, Olanda a invins Suedia cu 24-21, la capatul unui meci foarte spectaculos.

Batavele a condus cu 14-8 la pauza si pareau ca au drumul deschis spre o victorie facila, mai ales ca in partea secunda diferenta a fost chiar si de sapte goluri.

A urmat insa o serie incredibila de opt goluri la rand marcate de Suedia, care a trecut in avantaj.

Totusi, finalul de meci a apartinut Olandei, care a castigat astfel medalia de bronz.

La editia din urma cu doi ani, Olanda a produs marea surpriza si a incheiat pe locul doi, cand nimeni nu-i dadea vreo doua sansa.

Bronzul de la Mondialul din acest an vine totusi ca o confirmare a celui mai bun pe care handbalul olandez il traverseaza, dupa argintul de la Europenele din 2016.

Profesoara şi-a învins elevele! Olanda, cu Helle Thomsen pe banca tehnică, a câştigat medalia de bronz la Campionatul Mondial în faţa Suediei, cu Isabelle Gullden, Sabina Jacobsen şi Nathalie Hagman în teren.

• Privind din perspectiva handbalului românesc, mai exact din perspectiva CSM Bucureşti, finala mică a fost şi un duel între antrenoarea Helle Thomsen (Olanda) şi jucătoarele Isabelle Gullden, Sabina Jacobsen şi Nathalie Hagman

Suedia a început mai bine finala mică şi s-a desprins după primele minute la 4-2. Jocul cu extremele nu prea a existat în semifinala cu Franţa, dar în faţa Olandei a mers din primele minute. Helle Thomsen a ”citit” repede jocul Suediei, şi-a organizat mai bine defensiva, iar echilibrul a fost stabilit rapid, 4-4. Ba chiar, selecţionata batavă a venit peste adversară, pivotul Yvette Broch având câteva minute de joc excepţionale, 4 goluri din 4 aruncări. De la 2-4, Olanda s-a distanţat la 10-6 (min. 23), iar de aici Suediei i-a fost tot mai greu să revină.

Minute bune, nordicele au trecut exclusiv prin ceea ce a creat Isabelle Gullden în atac, evoluţie care a venit şi ca o revanşă după prestaţia din jocul cu Franţa. Coordonatorul de joc de la CSM Bucureşti a marcat aproape jumătate din golurile echipei până la pauză (4), dar nu a fost suficient pentru ca Suedia să reducă din diferenţă. Ba chiar adversara s-a desprins la 14-9, după un final de repriză care i-a aparţinut interului Lois Abbingh, o altă handbalistă pe care am avut ocazia să o urmărim în Liga Naţională, la HCM Baia Mare.

Partea secundă a debutat cu alte două goluri marca Lois Abbingh, a doua marcatoare după Nora Mork în topul golgheterilor, astfel că Olanda s-a desprins la un neverosimil 9-16, contrar multor aşteptări pentru această finală mică.

Finala părea jucată, dar Nathalie Hagman & Co au ţinut să arunce în luptă şi ultimii stropi de energie. Ajutată de un portar mult mai inspirat în partea secundă, Filippa Idehn, Suedia a început să recupereze din terenul pierdut. Ceea ce părea la prima vedere o revenire timidă s-a transformat peste câteva minute într-una excepţională. Lângă Gullden şi-a ridicat nivelul de joc şi Hanna Blomstrand, iar terenul s-a înlinat parcă în defavoarea Olandei. Suedia a egalat la 16-16 în minutul 45, dar pasa neagră a Olandei s-a prelungit până la 18 minute fără gol, chiar dacî Helle Thomsen a solicitat de două ori time-out! Astfel, de la 9-16, scorul a devenit 18-16.

În cele din urmă, Malestein a deblocat Olanda în minutul 51, Abbingh a găsit din nou poarta Suediei, astfel că a fost din nou egalitate în minutul 53: 18-18. Ultimele minute s-a jucat sub presiunea câştigării medaliei de bronz. Olanda şi-a stăpânit nervii mai bine, având o experienţă mai mare la nivel de finale, iar la final s-a desprins în câştigătoare, 24-21.

Olanda câştigă, aşadar, a treia medalie din 2015, după argint la CM 2015 şi tot argint la CE 2016.

Finala mare este programata de la ora 18:30 si le pune fata in fata pe Norvegia si Franta.