Home >> Sport >> ASTRA GIURGIU SI FCSB AU CASTIGAT IN PRIMA ETAPA DE CAMPIONAT

ASTRA GIURGIU SI FCSB AU CASTIGAT IN PRIMA ETAPA DE CAMPIONAT

Astra Giurgiu a castigat intalnirea disputata duminica seara, pe teren propriu, cu nou promovata OSK Sepsi Sfantu Gheorghe.

Trupa pregatita de Edi Iordanescu s-a impus cu 1-0, la capatul unui joc pe care giurgiuvenii l-au dominat copios.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat de mijlocasul brazilian Marquinhos, in minutul 50, cu un sut-centrare, care l-a pacalit pe portarul advers.

Pentru Sepsi, echipa infiintata in urma cu doar 6 ani, a fost primul meci in prima liga de fotbal din Romania.

De partea cealalta, pentru Astra urmeaza acum returul din deplasare cu azerii de la FC Zira, din turul II preliminar al Europa League. In tur, la Giurgiu, fosta campioana a Romaniei s-a impus cu 3-1.

Astra Giurgiu: Iliev – Belu, Bejan, Polczak, Stan – Mrzljak – Balaure, Ionita, Marquinhos, Moise – Le Tallec.

Antrenor: Edy Iordanescu.

Sepsi Santu Gheorghe: Niczuly – Burlacu, Oros, Ursu, Dumbrava – Pilibaitis, Thiaw – Astafei, Ghinca, Petre – Hadnagy.
Antrenor: Valentin Suciu.

Arbitru: Adrian Cojocaru.

FCSB a obtinut o victorie muncita in prima etapa a noului sezon al Ligii 1.

Vicecampioana Romaniei s-a impus cu 2-1 in fata celor de la FC Voluntari, intr-o partida disputata duminica seara pe National Arena.

Golul victoriei a venit in minutul 90+2 si i-a apartinut tanarului Dennis Man, dupa ce Constantin Budescu a deschis scorul in minutul 34, dintr-un penalti, iar Adrian Balan a punctat pentru oaspeti, in startul partii secunde.

La primul meci oficial cu Nicolae Dica antrenor, FCSB a oferit un fotbal frumos, cu multe ocazii create, dar si cu multe imprecizii in fata portii.

Budescu si Enache au fost cei mai activi jucatori ai „ros-albastrilor”, insa ocaziile i-au apartinut tanarului Dennis Man, care a avut si o bara.

In tabara castigatoarei Cupei si Supercupei Romaniei l-am remarcat pe Adrian Balan, dar si pe Laurentiu Marinescu.

Scorul a fost deschis in minutul 34 de Budescu, dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Florin Tanase, dupa un duel cu portarul Balauru.

Egalarea ilfovenilor a venit la zece minute de la reluarea reprizei a II-a. Marinescu a pasat bine pe culoar, iar Balan i-a luat fata lui Balasa si l-a invins pe Nita.

In prelungirile partidei, cand putini se mai asteptau, Dennis Man a razbunat ratarile uriase si a adus toate cele trei puncte gruparii „ros-albastre”, cu o lovitura de cap, dupa o recentrare a lui Teixeira.

2-1 si FCSB reuseste pentru prima oara dupa doua sezoane sa inceapa sezonul cu o victorie.

FCSB s-a impus abia in prelungiri in partida disputata duminica seara cu FC Voluntari, iar Gigi Becali se declara nemultumit.

Finantatorul „ros-albastrilor” afirma ca se asteapta ca trupa lui Dica „sa nauceasca adversarul”.

„Nu sunt multumit, pentru ca vreau sa vad circulatia mingii, vreau mai multe pase, vreau sa naucim adversarul, sa dam 3-4 goluri in repriza a doua”, a spus Becali dupa meci.

Becali i-a remarcat pe Constantin Budescu si Dennis Man, in timp ce fundasii centrali Mihai Balasa si Ionut Larie au fost criticati pentru faza la care ilfovenii au marcat.

„Mi-a placut Budescu, m-a incantat si Man, care si-a castigat locul. Man, chiar si fara regula U21, ar avea loc sa joace in echipa. Fundasii centrali au dormit la gol, iar Enache a fost asa cum il stim noi…”, a conchis acesta.

2-1 a fost scorul intalnirii dintre FCSB si FC Voluntari, din prima etapa a Ligii 1.

Constantin Budescu (min.34 – penalti) si Dennis Man (min.90+2) au marcat golurile gazdelor, in timp ce Adrian Balan a punctat pentru oaspeti in minutul 55.