Home >> Sport >> ASTRA GIURGIU A INVINS STEAUA IN CAMPIONAT PRINTR-UN GOL MARCAT DE BUDESCU LA ULTIMA FAZA A MECIULUI

Dupa acest rezultat, Steaua Bucuresti pierde prima pozitie in Liga nationala de Fotbal si poate cobori chiar pe locul trei daca Viitorul Constanta va invinge la Concordia Chiajna.

Steaua a fost invinsa de Astra in deplasarea de la Giurgiu, scor 0-1, in etapa a 20-a din Liga 1.

Fara Alibec, lasat in afara lotului, dar cu Marius Sumudica pe banca, Astra a incercat o tactica defensiva, parand ca se multumeste si cu un rezultat de egalitate.

Ritmul a fost anost, iar prima ocazie a venit tarziu, cand Florin Lovin a sutat din 15 metri, dar Nita a intervenit fenomenal.

Cateva minute mai tarziu, Steaua a oferit raspunsul, iar Ovidiu Popescu a sutat in bara laterala.
Dupa 45 de minute de joc foarte slab, cei doi antrenori au mutat la pauza. Steaua i-a introdus pe Enache si Achim, iar Sumudica pe Daniel Niculae.

Jocul s-a mai inviorat dupa pauza, iar Steaua a mai tintit o data bara, prin Golubovici. Bosniacul s-a si facut de ras spre final, cand a dat pe langa minge cu poarta goala.

De partea cealalta, Astra a avut o noua sansa mare, insa Nita l-a blocat excelent pe Sapunaru.

Cu cinci minute inainte de final, Tamas a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat. E a doua eliminare in doar trei zile pentru Tamas.

Golul victoriei a venit abia in ultima secunda, dupa ce Budescu l-a invins pe Nita pe contraatac!

Antrenorul Stelei, Laurentiu Reghecampf, i-a criticat pe Gabi Tamas, Gabi Enache, Adi Popa si Bojan Golubovici dupa infrangerea cu Astra Giurgiu.

„Vreau sa vorbim direct, sa nu ne mai ascundem. Sunt multe lucruri pe teren care nu sunt in regula! Nu se poate intampla asa ceva. Nu faci alunecare la mijlocul terenului cand ai galben ca Tamas. Enache, nu-i dai piciorul drept lui Budescu daca tu stii ca trage bine! Trebuie sa ne maturizam! Popa, de ce tragi din 16 metri cand ai o situatie de contraatac cu doi oameni in plus?

Pe Moke l-am scos pentru ca nu s-a miscat bine. In 2016 vom fi mai buni pentru ca vom avea si noi un atacant. Un atacant foarte bun! Golubovici a dat in bara din trei metri… E mai greu sa dai in bara decat sa marchezi. Trimitem mingea degeaba in fata portii”, a spus Reghecampf la Digi Sport.

Dupa acest rezultat, Steaua pierde prima pozitie in Liga 1 si poate cobori pe trei daca Viitorul va invinge la Chiajna.

Stelistii totusi incearca sa castige meciul cu 3 – 0 la masa verde.

Steaua a depus contestatie la finalul meciului cu Astra Giurgiu, pierdut in ultima secunda, si spera sa castige cu 3-0 la masa verde.

Oficialii vicecampioanei sustin ca Astra Giurgiu nu a avut pe foaia de joc doi jucatori crescuti de club.

Din acest motiv, stelistii au facut o contestatie pe care au predat-o observatorului meciului.

Conducerea Astrei s-a aparat insa, spunand ca singura prevedere de acest gen are legatura cu lotul depus la inceputul sezonului la Liga Profesionala de Fotbal.
Sunt sanse practic nule ca Steaua sa castige aceasta partida la masa verde.

Nervii au continuat si dupa meci, iar stelistii au spart usa vestiarului de la stadion si s-au comportat huliganic.

Etapa urmatoare, Steaua va intalni ACS Poli Timisoara, iar Astra se va duela cu Gaz Metan Medias.