Home >> Sport >> ASTEPTAM MAI MULT. A FOST NUMAI O REMIZA. ROMANIA – UCRAINA 26 – 26. TRICOLORII S-AU CALIFICAT IN PLAY-OFF-UL TURNEULUI FINAL AL CAMPIONATULUI MONDIAL DIN 2019

Nationala de handbal masculin a Romaniei s-a calificat, sambata, la Bolzano, in faza play-off a Campionatului Mondial din 2019, dupa ce a remizat cu reprezentativa Ucrainei, scor 26-26 (11-14), in ultimul meci al grupei 3 preliminare, pe care a castigat-o.

Ne-am asteptat la mai mult. La o victorie. Dar am tremurat pana la final fiindca Ucraina ne-a condus aproape tot timpul.

Din echipa Romaniei a absentat interul stanga titular, Alexandru Simicu, accidentat in partida de vineri, cu Insulele Feroe. Romania a fost condusa timp de 32 de minute, egalarea venind pe mana lui Ramba (14-14), iar primul avantaj dupa alte noua minute dupa un contraatac al lui Sadoveac (17-16).

Finalul a fost greu de prevazut, cu ambele echipe la conducere, insa cu un plus de ratiune pentru Romania care a stiut sa conserve ultimele 25 de secunde, cand tabela arata egalitate.

In primele doua partide de la Bolzano, tricolorii s-au impus in fata Italiei, cu 34-24 (18-13) si a echipei Insulelor Feroe, cu 28-20 (15-10), astfel ca are 5 puncte in clasament si incheie pe prima pozitie.

Sambata se va mai juca partida Italia (2 puncte) – Insulele Feroe (0), dar rezultatul nu mai influenteaza clasamentul la varf. Ucraina are 3 puncte.

Primul tur al preliminariilor CM 2019 se desfasoara sub forma de turnee, la care participa echipe impartite in sase grupe. Doar prima clasata in fiecare grupa se califica in faza play-off a competitiei, cu meciuri eliminatorii programate in 8-10 iunie, respectiv 12-14 iunie.

Campionatul Mondial din 2019 va avea loc intre 10-27 ianuarie in Germania si Danemarca. Europa va fi reprezentata de 13 echipe.

In prezent, Franta, in calitate de campioana mondiala en-titre, alaturi de Germania si Danemarca, gazdele turneului final, sunt calificate direct.

Romania a participat ultima data la Mondiale la editia din 2011, in Suedia, cand nu a trecut de faza grupelor.

Pana la Mondiale trebui sa trecem si de play-off unde am putea intalni echipe precum Serbia, Muntenegru sau Cehia.