Home >> Sport >> ANA BOGDAN AVANSEAZA IN TURUL AL DOILEA LA US OPEN

ANA BOGDAN AVANSEAZA IN TURUL AL DOILEA LA US OPEN

Ana Bogdan a reusit o performanta notabila, sportiva noastra calificandu-se in turul al doilea la US Open.

In runda inaugurala, romanca a trecut in trei seturi, scor 6-4, 4-6, 6-3, de o reprezentanta a gazdelor, este vorba despre Taylor Townsend.

Jucatoarea din Romania a facut, per total, un meci bun, care s-ar fi putut incheia mai repede daca nu ar fi existat cateva momente de cadere, peste care a trecut totusi rapid.

Primul set a fost unul diminat de romanca, insa in cel de-al doilea Ana nu a existat pe teren in prima jumatate, astfel ca americanca s-a distantat la un incredibil 5-0.

Doua breakuri au ajutat-o pe Bogdan sa revina, insa a fost prea putin pentru a putea egala.

Decisivul a avut o desfasurare aproape similara, cu Ana in rol principal. Jucatoarea noastra a facut rapid 5-1, a pierdut apoi doua game-uri, insa a reusit sa incheie partida cu o victorie memorabila.

In turul II, ea va da peste o alta romanca, este vorba despre Monica Niculescu.

Monica Niculescu si Ana Bogdan se lupta, cel mai probabil vineri seara, pentru un loc in turul al treilea de la Flushing Meadows.

Miercuri, Monica a obtinut una dintre cele mai mari victorii din acest sezon, impunadu-se in doua seturi in fata Kristinei Mladenovic, a 14-a favorita de la US Open.

Niculescu a castigat duelul cu o adversara mult mai bine cotata cu scorul de 6-3, 6-2.

Ana Bogdan – Taylor Townsend 6-4/ 4-6/ 6-3