Home >> Sport >> ADIO SEMIFINALELE! HANDBALISTELE ROMANIEI AU FOST INVINSE FARA DREPT DE APEL DE DANEMARCA SI VOR JUCA IN MECIUL PENTRU LOCURILE 5-6

Fetele noastre au avut o evolutie mult sub asteptari si se opresc din drumul spre medalie, desi puteau merge in semifinale chiar si cu un egal. Tricolorele au parut ca se resimt din punct de vedere fizic si au acuzat o stare de nervozitate inca din primele minute.
Romania a ratat sansa calificarii in semifinalele Campionatului European de handbal feminin dupa ce a pierdut meciul cu Danemarca, scor 21-17, in Grupa Principala II.

Fetele noastre au avut o evolutie mult sub asteptari si se opresc din drumul spre medalie, desi puteau merge in semifinale chiar si cu un egal.

Tricolorele au parut ca se resimt din punct de vedere fizic si au acuzat o stare de nervozitate inca din primele minute.

Cristina Neagu nu a mai fost nici ea la nivelul din precedentele meciuri. Cea mai buna jucatoare din lume a fost sufocata cu un marcaj foarte strans si a avut si ghinion la anumite aruncari pe care le-a trimis in bara.

Dupa o prima repriza echilibrata, danezele ne-au condus cu 12-10, insa totul s-a prabusit in partea secunda.

Nimic nu a mai mers in jocul nostru. In atac am ratat din orice pozitie, defensiva a facut un marcaj foarte larg, in timp ce si poarta a parut la un nivel mai scazut.

In primul sfert de ora din partea secunda am marcat doar trei goluri, ceea ce le-a permis danezelor sa se distanteze la sase goluri.

Finalul de meci nu a adus revenirea mult asteptata, iar Romania a ratat sansa de a ajunge in semifinale dupa ce a pierdut cu 21-17.
Selectionerul Martin Ambros le-a reprosat jucatoarelor echipei nationale lipsa de agresivitate din defensiva, pe atacurile danezelor.

In time-out-urile din partea secunda, Ambros a criticat in mod special jocul defensiv al fetelor noastre.

„Atacul merge bine! Avem ocazii, nu sunt ingrijorat. Ce ne lipseste e defensiva! Vreau sa vad mai multa putere in defensiva! Daca avem defensiva puternica, avem sanse pe contraatac!”, le-a spus Martin Ambros jucatoarelor noastre in timpul unui time-out din partea secunda.

Si la finalul meciului, secundul Costica Buceschi a acuzat apararea. „Trebuie sa recunoastem ca nu a fost la cel mai inalt nivel, am avut probleme”, a comentat Buceschi.

Totusi, tocmai atacul a parut marea problema in partea secunda. In primul sfert de ora din repriza a doua am marcat doar trei goluri, iar apoi inca patru pana la final.
Vom juca astfel vineri pentru locurile 5-6, cu un adversar ce ramane a fi stabilit, din Grupa Principala I.

Miercuri seara s-au stabilit cele doua semifinale de la Campionatul European de handbal feminin.

In primul meci se vor intalni Norvegia si Franta, in timp ce in al doilea se vor duela Olanda si Danemarca.