Home >> Sport >> 3 JUCATOARE ROMANCE DE TENIS AU INCEPUT CU DREPTUL SERIA MECIURILOR DIN 2017

3 JUCATOARE ROMANCE DE TENIS AU INCEPUT CU DREPTUL SERIA MECIURILOR DIN 2017

Simona Halep, Monica Niculescu si Sorana Carstea au castigat in primul meci jucat in Turneul de tenis de la Shenzen din China.

Simona Halep a inceput foarte bine sezonul 2017 din tenisul feminin, ea reusind sa invinga un fost numar 1 WTA in prima partida a anului.

Sportiva noastra s-a impus greu, in trei seturi, scor 6-1, 3-6, 6-3, in fata Jelenei Jankovic, obtinand calificarea in turul al doilea de la Shenzhen.

Simona Halep este incantata dupa ce a reusit sa se impuna in fata unui fost numar 1 WTA in primul meci din 2017.

Sportiva noastra a recunoscut ca duelul cu Jelena Jankovic a fost unul foarte dificil, insa se bucura pentru ca merge mai departe la Shenzhen.

„A fost un meci bun, Jelena este o jucatoare foarte buna. Ma asteptam sa fie dificil, dar nu chiar asa de greu. Am castigat usor primul set, apoi ea a revenit si mi-a pus probleme. Ma bucur ca am reusit sa imi revin si sa castig partida pentru ca imi place mult turneul de la Shenzhen si vreau sa joc at mai multe partide aici”, a spus Simona la finalul duelului de luni dimineata.

Monica Niculescu s-a calificat, duminica dimineata, in turul al doilea al turneului WTA de la Shenzhen, China, dupa ce a invins-o pe localnica Kai Lin Zhang cu 5-7, 6-1, 6-3.

Meciul a fost unul solicitant pentru jucatoarea noastra, locul 38 WTA, in fata unei jucatoare aflate cu aproape 100 de pozitii mai jos in clasamentul mondial.

Primul set a fost unul cu rasturnari de scor pentru ambele tenismene. A fost 2-0 pentru Zhang, 3-2 pentru romanca, 5-3 pentru adversara sa, 5-5, si in final 7-5 pentru chinezoaica. Niculescu chiar a salvat doua mingi de set, la 3-5.

Romanca a pierdut primul game din setul al doilea, dar le-a castigat pe urmatoarele 9 consecutive. A avut 3-0 in setul decisiv, 4-2 si l-a castigat cu 6-3, la capatul unei partide care a durat peste 2 ore si 40 de minute.

Pentru performanta sa, Niculescu are asigurat un cec de 4.928 de dolari si 30 de puncte WTA.

In turul urmator, optimi de finala, jucatoarea noastra, care e cap de serie numarul 8, va intalni o alta chinezoaia, pe Qiang Wang (72 WTA), care a invins-o cu 6-2, 6-3 pe rusoaica Evghenia Rodina (84 WTA). Meciul va avea loc cel mai probabil miercuri dimineata.
Sorana Carstea s-a calificat duminica in turul al doilea al turneului WTA de la Shenzhen, China, dupa ce a invins-o in trei seturi pe slovaca Kristina Kucova, scor 6-3, 4-6, 6-4.

Romanca a castigat fara mari emotii primul set, in care a revenit de la 0-1 si s-a distantat la 5-2 si apoi 6-3.

Setul al doilea a fost cedat insa de Sorana, care s-a vazut la randul sau condusa cu 5-2. A revenit pana la 5-4 pentru adversara, care insa si l-a adjudecat cu 6-4.

Setul decisiv a fost si cel mai spectaculos. Romanca a avut 3-0, slovaca a revenit si a condus cu 4-3, Sorana s-a enervat si a distrus o racheta, dupa care a castigat urmatoarele 3 game-uri, la capatul unui meci intens care a durat doua ore si 18 minute.
Pentru performanta sa, Carstea are asigurat un cec de 4.928 de dolari si 30 de puncte WTA.

In turul urmator, optimi de finala, jucatoarea noastra, locul 79 WTA, o va intalni pe invingatoarea dintre Agnieszka Radwanska, locul 3 mondial si prima favorita a turneului, si localnica Ying-Ying Duan (104 WTA).

In schimb, Patricia Tig si Ana Bogdan au fost eliminate in calificari de aceeasi jucatoare, sarboaica Nina Stojanovici, in partide aproape identice disputate in trei seturi.