Home >> Sport >> 3 JUCATOARE DE TENIS DIN ROMANIA VOR JUCA PE TABLOUL PRINCIPAL DE LA TORONTO

3 JUCATOARE DE TENIS DIN ROMANIA VOR JUCA PE TABLOUL PRINCIPAL DE LA TORONTO

Tenismenele din Romania Sorana Cirstea si Irina Begu au repurtat victorii frumoase in ultimul tur de calificare al turneului Premier 5 de la Toronto, Rogers Cup, disputat pe hardul din Canada.

Sorana Cirstea, favorita 7 si locul 54 in lume, a trecut de Camila Giorgi din Italia, scor 6-4, 6-4, dupa o ora si 18 minute.

Irina Begu, favorita 2 si locul 38 WTA, a trecut de L.Cabrera din Australia, scor 6-4, 6-2, dupa 1 ora si 22 de minute.

Ramane de vazut, dupa o tragere la sorti care se va realiza ulterior, cu ce adversare vor pica cele doua in primul tur de pe tabloul principal.

Jucatoarea romana de tenis Patricia Maria Tig a fost invinsa de croata Donna Vekic, cu 6-4, 6-2, duminica, in ultimul tur al calificarilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Toronto (Canada), dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari.

Patricia Tig (23 ani, 134 WTA) a cedat dupa o ora si 8 minute fata croatei (21 ani, 51 WTA). Bilantul meciurilor directe era egal, dupa ce Patricia a invins in 2015, la Baku, in sferturi, cu 6-3, 6-2, iar Vekic a castigat anul acesta, la Monterrey, cu 6-4, 6-1, in primul tur.

Pe tablou la Toronto se afla deja Simona Halep, 2 WTA, care a castigat anul trecut Rogers Cup, tinuta la Montreal.