Home >> Sport >> 2 REZULTATE SURPRINZATOARE IN MECIURILE DISPUTATE DUMINICA IN ETAPA A 2-A A LIGII NATIONALE DE FOTBAL

Poli Iasi si Gaz Metan Medias nu au reusit sa inscrie in meciul direct din etapa a doua a Ligii 1.

Cele doua formatii au terminat la egalitate, scor 0-0.

Chiar daca nu s-a marcat in aceasta disputa, ocaziile mari au lipsit, ele aparand la ambele porti.

Mediasul a avut o bara in debutul partii secunde, dupa sutul lui Olaru, iar spre final Danci a ratat singur cu portarul.

In prelungiri, Andrei Cristea a irosit o sansa uluitoare dupa ce a scapat unu la unu cu portarul advers, el trimitand slab, in bratele lui Greab.

Echipele de start

Poli Iasi: Kelava – Bosoi, Cioinac, Frasinescu, Sin – Pedro, Chelaru – Kizito, Spataru, Platini – A. Cristea

Gaz Metan: Greab – Zderic, Khubutia, Danci, Busu – Mitici, Bic – Sg. Popovici, Buziuc, Olaru – Golubovici

Vazuti de multi cu sanse reale in lupta pentru titlu in acest sezon, dinamovistii au facut un prim pas gresit chiar in etapa a doua a campionatului.

„Cainii” au fost invinsi pe teren propriu de FC Botosani, moldovenii impunandu-se cu scorul de 1-0.

Partida disputata pe un National Arena dezolant, cu numai cateva sute de oameni in tribune, a inceput cu Dinamo in control, elevii lui COntra parand decisi sa inscrie.

Hanca si Rivaldinho au ratat ocazii importante, iar Golofca l-a pus in garda pe Penedo cu o actiune personala frumoasa, insa finalizata defectuos.

Unicul gol al jocului a fost inscris in minutul 69 de acelasi Golofca, dupa o faza colectiva frumoasa a oaspetilor, in care jucatorii lui Dinamo s-au remarcat prin dorinta de a se feri de balon.

Trei minute mai tarziu, Nemec a avut sansa egalarii, insa a sutat in portarul Cobrea din 6 metri.

Pana la final „cainii” n-au mai reusit sa fie periculosi, astfel ca Botosaniul a obtinut trei puncte importante.

Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Marici, St. Filip (cpt) – Mahlangu, Nascimento – Hanca, Rivaldinho, Salomao – Nemec.
Antrenor: Cosmin Contra
Rezerve: Branescu – Katsikas, Busuladzici, Bawab, P. Anton, Costache, Bumba.

FC Botosani: Cobrea (cpt) – Ungurusan, Miron, Burca, Musat – M. Bordeianu, Cucu – L. Bus, Morutan, Golofca – D. Popa.
Antrenor: Costel Enache
Rezerve: Pap – Kuku, Tincu, Ciaccheri, Tarsa, Fulop, Serediuc.